Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

Zmiany klimatu oraz przemiany ekonomiczne znajdują się w centrum nie tylko debaty publicznej, ale również badań naukowych. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu, którego celem ma być zwiększona komunikacja problemów występujących w tych obszarach.

Pixabay
Zanieczyszczenie pixabay

Koordynatorką projektu Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (ang. Centre for Economics of Climate Change – CECC) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jest dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych. W pracach nad powstającym Centrum oraz prowadzeniu badań naukowych biorą udział eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach związani z różnymi dziedzinami nauki, dzięki czemu mogą się wzajemnie uzupełniać.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej finansuje projekt partnerstw strategicznych, w ramach którego powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu.

CEEC ma spełniać funkcje naukowo-badawcze, ponieważ jego działalność będzie się skupiać m.in. wokół przemian ekonomicznych zachodzących w tzw. regionach węglowych Polski, Czech i Słowacji. W ramach pracy Centrum będą także organizowane konferencje oraz seminaria naukowe.

W artykule opublikowanym na portalu Nauka w Polsce dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE tłumaczy:

- W naszej ocenie szczególnie tu, na Górnym Śląsku, zachodzi potrzeba odpowiedniego przygotowania studentów do przemian, jakie przyniosą zmiany klimatyczne. Nasz region musi sprostać wyzwaniom związanym z zieloną transformacją (w ramach Europejskiego Zielonego Ładu), zatem rozważanie problemu zmian klimatycznych z perspektywy ekonomicznej, w tym zwrócenie uwagi nie tylko na zagrożenia, ale i szanse z tym związane - jest kluczowe" – oceniła naukowczyni na łamach portalu naukawpolsce.pl.

Głównymi obszarami podejmowanymi w ramach Centrum Ekonomii Klimatu mają być:

  • zielona rewolucja,
  • ryzyko klimatyczne,
  • inwestycje w nowe technologie,
  • postawy behawioralne.
Katowice Miastem Nauki Ogłoszenie

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy wskazali, czego oczekują po Europejskim Mieście Nauki. Ekonomiści mówią: więcej ekonomii!

Autor: Michał Wroński

24/05/2023

Prof tomasz pietrzykowski miasto nauki katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ: Cieszę się, że centrum nauki w Katowicach nie powstało

Autor: Patryk Osadnik

12/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon