Znamy laureatów nagród Korfantego. Wśród nich... cały teatr, ale wiecie: należało się

Związek Górnośląski przyznał tegoroczne nagrody im. Wojciecha Korfantego, które od 1993 roku trafiają do osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla Górnego Śląska.

Magrody korfantego

W gronie dotychczasowych laureatów znaleźć można np. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Marię Pańczyk-Poździej, Łucję Staniczkową, Jolantę Wadowską-Król, Małgorzatę Mańkę-Szulik, Tadeusza Sławka i Jerzego Buzka.

- W tym roku członkowie Kapituły byli niesamowicie zgodni i spośród wielu zgłoszonych kandydatów wybrali jednomyślnie troje laureatów - mówi sekretarz Kapituły i prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

Oto nagrodzeni:

Pani Profesor Dagmara Drzazga - długoletnia dziennikarka i reżyserka TVP Katowice, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim, twórczyni filmów o Górnym Śląsku i nie tylko (m.in. o ks. Janie Masze, Ślązakach w Teksasie, Rafale Wojaczku, bp. Czesławie Dominie, harcerzach z Gotartowic)

Pan Leonard Fulneczek - doświadczony samorządowiec z Krzyżanowic, b. wójt i radny, matematyk, pasjonat historii Śląska, animator Lokalnej Grupy Działania Morawskie, chórzysta, wydawca i animator kultury

Teatr Korez - prywatny teatr działający od roku 1990 w Katowicach kierowany przez Mirosława Neinerta, wystawiający od wielu lat sztuki w języku śląskim np. Mianujom mie Hanka, Cholonek, czy Weltmajstry oraz wspierający różnymi działaniami górnośląską kulturę, tradycje i mowę.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w przeddzień urodzin Wojciecha Korfantego, czyli w środę 19 kwietnia br. o godzinie 11.00 w Zabrzu.

Kazimierz Kutz

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski nadal bez Kazimierza Kutza. Mistrz czeka na opinię rady programowej

Autor: Patryk Osadnik

10/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon