Najlepsze filmy dokumentalne ponownie w Katowicach. 21. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity od 10 maja 2024

Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity jak co roku w maju zawita też do Katowic. Najlepsze filmy dokumentalne świata zobaczymy głównie w kinie Światowid od 10 do 19 maja 2024 r. Można już kupić karnety na festiwal.

Materiały prasowe
Film rave

40 najciekawszych tytułów z całego świata, 10 dni festiwalowych emocji, spotkania, rozmowy, wydarzenia specjalne. Śląska edycja 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w Kinie Światowid w Katowicach. Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie.

Filmy "W relacji ze światem"

Tegoroczna edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się będzie pod hasłem „W relacji ze światem”. Widzowie będą mogli zobaczyć w Katowicach m.in. najnowszy film Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz („Ostatnia wyprawa”), „Rave” – wspólny projekt Łukasza Rondudy (reżysera nagradzanego filmu „Wszystkie nasze strachy”) i Dawida Nickla („Filipka”, „Ostatni komers”) opowiadający o muzyce techno i kulturze rave w Polsce.

Jak zwykle nie zabraknie filmów o najbardziej aktualnych zjawiskach społecznych i problemach współczesności. Na szczególną uwagę zasługują dwa filmy pokazujące internet i nowe technologie w zupełnie różnych perspektywach, czyli „Another Body” – wstrząsający dokument o deepfake’ach oraz „Ibelin” – o tym, że świat wirtualny może być źródłem głębokich i prawdziwych relacji. W tegorocznym programie śląskiej edycji sporo będzie filmów o relacjach z naturą – zarówno spektakularnego slow cinema, jak i bliskich bohaterom dokumentów obserwacyjnych (np. „A New Kind of Wilderness”). W tym roku na pewno zadowoleni będą miłośnicy muzycznych klimatów – pojawi się blisko 10 filmów o artystach i muzyce oraz wydarzenia specjalne z nimi związane.

Duża część repertuaru śląskiej edycji to dokumenty reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety, z perspektywy kobiety, z kobiecymi bohaterkami i kobiecym spojrzeniem. Matki, córki, przyjaciółki, partnerki, żony, kochanki, naukowczynie, artystki, sportowczynie; kobiety, które zostały wymazane z historii i których wpływ na kulturę, sztukę czy naukę był przez lata pomijany – odzyskują głos i opowiadają własne herstorie.

Filmy w kinie Światowid, wydarzenia też w Kinoteatrze Rialto

W tym roku, już po raz trzeci, kinem festiwalowym śląskiej edycji MDAG będzie katowicki Światowid, gdzie będzie się odbywać się większość seansów oraz spotkań i wydarzeń. Na wybrane wydarzenia organizatorzy zaproszą do Kinoteatru Rialto. Pokazom najlepszych filmów dokumentalnych będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórczyniami i twórcami, bohaterkami i bohaterami prezentowanych filmów, rozmowy wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie i wydarzenia specjalne.

Katowice dołączyły do grona miast festiwalowych w 2019 roku. Z roku na rok śląska odsłona festiwalu cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszej publiczności. Dotychczasowe pięć śląskich edycji zgromadziło przed ekranami kin IF Silesia Film blisko 17000 widzów.

Karnety na śląską edycją 21. MDAG w Katowicach w cenie 170 zł dostępne są w kasie Kina Światowid, na swiatowid.katowice.pl oraz filmowa.net. Liczba karnetów ograniczona. Sprzedaż potrwa do 19.05.2024 lub do wyczerpania puli dostępnych karnetów.

21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja 2024 w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.
Slaski urzad wojewodzki

Może Cię zainteresować:

Cieszmy się z Oscarów, ale... Na Śląsku czekamy na filmy osadzone w lokalnych realiach jak "Duchy Inisherin"

Autor: Katarzyna Pachelska

15/03/2024

Nowe logo kina katowice

Może Cię zainteresować:

Kultowe katowickie kina: Kosmos, Rialto i Światowid mają nowe logo. Z tej okazji weekend (nie tylko) filmowych atrakcji

Autor: Katarzyna Pachelska

05/03/2024

Kino kosmos katowice archiwalne fot jurand jarecki slazag 01

Może Cię zainteresować:

Kosmos w Katowicach. Tak postmodernizm zniszczył świetną architekturę z lat 50. Zobaczcie, jak stylowy był kiedyś budynek kina i jak wygląda teraz

Autor: Katarzyna Pachelska

08/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon