Najlepsze uniwersytety w Polsce. W rankingu znalazły się też śląskie uczelnie

Portal Perspektywy.pl opublikował coroczny ranking uczelni akademickich. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski. W rankingu pojawiły się też śląskie uczelnie.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Według najnowszego rankingu „Perspektyw” na 2022 r. na pierwszym miejscu wśród uczelni akademickich w Polsce znalazł się Uniwersytet Warszawski. Tym samym wyprzedził Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Na czwartym miejscu w rankingu ex aequo znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Ranking bierze pod uwagę 29 wskaźników, które zgrupowane są w siedem kryteriów:

  • Prestiż
  • Absolwenci na rynku pracy
  • Potencjał naukowy
  • Innowacyjność
  • Efektywność naukowa
  • Warunki kształcenia
  • Umiędzynarodowienie
– Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści. Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości: chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju “fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Dodatkowo w rankingu „Perspektywy” oceniono kierunki studiów. Najlepiej wypadły kierunki oferowane przez Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Sprawdź ranking najlepszych uniwersytetów w 2022 r.

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon