Najsłynniejsza seria śląskich kryminałów powraca! Przygotujcie się na “Zakon Ôstatnigo Karminadla” Marcina Melona

Marcin Melon jest niekwestionowanym królem śląskiego kryminału. Urodzony w 1979 roku pisarz ma na swoim koncie bestsellerową serię książek o przygodach Kōmisorza Hanusika i pierwszą śląską powieść feministyczną “Truda Latuscyno retuje socjalizm”. Już niedługo w wydawnictwie Silesia Progress ukaże się 5. cześć przygód Komisorza Hanusika o intrygującym podtytule “Zakon Ôstatnigo Karminadla”.

Proj. okładki: Jarosław Kassner
Komisorz Hanusik Zakon Ostatnigo Karminadla

Marcin Melon urodził się w 1979 roku w Bytomiu. Jest nauczycielem, dziennikarzem i pisarzem. W 2013 roku zdobył drugie miejsce w konkursie na jednoaktówkę po Śląsku organizowanym przez agencję Imago, Miasto Katowice i Gazetę Wyborczą. W latch 2015 i 2016 zajął pierwsze miejsce w kolejnych edycjach. Pisarz jest także pomysłodawcą konkursu Silesia Incognita. Od 2023 roku zasiada w Radzie Języka Śląskiego.

Pierwszy tom Kōmisorza Hanusika wydano w 2014 r.

To konkurs na jednoaktówkę po śląsku dał początek serii kryminałów z przygodami Kōmisorza Hanusika. Pierwszy tom został wydany w 2014 roku i stał się bestsellerem. Był dodrukowywany aż 11 razy! Książki z serii “Kōmisorz Hanusik” łączą w sobie kryminał, komedię i odrobinę fantasy - spotkamy w nich postaci znane ze śląskich legend.

Poza śląską tematyką, kryminały Marcina Melona pokazują także, że śląski nie nadaje się tylko do średniej jakości kabaretów, ale da się w nim tworzyć także doskonałe utwory literackie.

“Zakōn Ôstatnigo Karminadla”

Premiera piątej cześci przygód nikiszowskiego policjanta planowana jest na czerwiec. Narazie wydawnictwo Silesia Progress pochwaliło się okładką, którą zdobi ilustracja autorstwa Jarosława Kassnera. Marcin Melon pochwalił się nam też opisem fabuły kryminału:

- We Londynie ftoś morduje uwożano ślōnsko gyszefciorka, abo, jak to niykere godajōm, biznesbaba. Policaje hned prziłażōm ku tymu, co ftoś morduje Ślōnzokōw, kere niy żyjōm zgodnie ze tradycyjnymi ślōnskimi zwykami. Kōmisorz Hanusik i jego kamraty muszōm zadać sie pytanie: czy ślōnske tradycyje sōm warte tego, coby skuli nich mordować ludziōw? Do tego mōmy nowego policaja, kery przikludziōł sie sam ze Dalekigo Wschodu (nale takigo richtiś dalekigo, a niy ino ze Sosnowca), no i piyrszo ślōnsko sekta, kero mo swoje relikwie: karminadla zachachmynconego ze planu filmowego Kazimierza Kutza i ôgon ôd Łyska z Pokładu Idy. Bydzie sie wyrobiać, jak zowdy we “Hanusikach” - zaznacza Marcin Melon.
PRL na Śląsku był chyba taki słodko gorzki Rozmowa z Marcinem Melonem autorem książki Truda Latuscyno retuje socjalizm której patronuje ŚLĄZAG

Może Cię zainteresować:

„PRL na Śląsku był chyba taki słodko-gorzki”. Rozmowa z Marcinem Melonem, autorem książki „Truda Latuscyno retuje socjalizm”, której patronuje ŚLĄZAG

Autor: Maciej Poloczek

23/07/2023

Komisorz Hanusik

Może Cię zainteresować:

Ile sprzedają i zarabiają pisarze posługujący się językiem śląskim w swojej literaturze? Bestseller po śląsku: 8 tys. egzemplarzy

Autor: Maciej Poloczek

17/04/2022

Marcin Melon

Może Cię zainteresować:

„Porządnej edukacji regionalnej w Polsce nie ma. Jest absurdalny centralizm, bery i bojki opowiadane z Warszawy" - Marcin Melon o śląskiej tożsamości i języku

Autor: Maciej Poloczek

03/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon