Największy w Polsce festiwal miniwypraw Kierunek GZM odbywa się w ten weekend 28-30 czerwca 2024 r. Są spacery, na które nie trzeba się zapisywać

To już oficjalne - Kierunek GZM to największy w Polsce festiwal miniwypraw! Ponad 170 spacerów, wypraw (nie tylko pieszych) odbędzie się w ten weekend, od 28 do 30 czerwca 2024 r. Na większość trzeba się zapisać (na wiele nie ma już miejsc), ale znaleźliśmy dla Was również takie, na które wstęp jest wolny.

Fb Fabryka Pełna Życia
Fabryka pelna

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę. W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych.

Kierunek GZM już w weekend 28-30 czerwca 2024

Sporo uwagi przewodnicy poświęcą architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula (wycieczka ŚLĄZAGA, Rysiek Riedel czy grupa KAT (tu oczywiście kłania się ŚLĄZAG!).

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Atrakcje, spacery i wydarzenia bez konieczności zapisów

Ale, ale! Jeśli na nic się nie zapisaliście, nie szkodzi. Są wycieczki czy atrakcje w ramach Kierunku GZM, które nie wymagają zapisów. Jednymi z nich są wyprawy starymi autobusami. Więcej: Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Rezerwacja nie jest wymagana też na Metrodisco w sobotę 29 czerwca o godz. 18.00 w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. To wydarzenie na 2 scenach z udziałem 5 didżejów - 6 godzin unikatowych brzmień i energetycznych rytmów. Fabryka Pełna Życia otworzy swoje drzwi dla wszystkich poszukiwaczy muzycznych przygód, a pomogą jej w tym wykonawcy – didżeje: Se7en (Gliwice), Lelle (Łaziska Górne), Alexsoundra (Sosnowiec), KOMX (Siewierz) i Thomas Sun (Dąbrowa Górnicza).

Również Muzyczne Śniadanie GZM w Parku Miejskim w Pyskowicach w sobotę 29 czerwca w godz. 8.00-12.00 jest otwarte dla wszystkich. W parku przy ul. Powstańców Śląskich, ulokowanym w dawnej dolinie rzeki Dramy będzie można bezpośrednio obcować z przyrodą, dotknąć pomników przyrody, ale i przebyć muzyczną i kulinarną podróż. W ramach wydarzenia odbędzie się gimnastyka i joga, degustacja jajecznicy, warsztat robienia latawców, spacery oraz festiwal ulicznych muzyków.

Jeśli ktoś lubi odkrywać przyrodę, polecamy spacer pt. "Księżycowe kwiaty - roślinność bieruńskich paciorkowców". Ta wycieczka historyczno-przyrodnicza odbędzie się w niedzielę 30 czerwca o godz. 15. Miejscem startu będzie wejście na hałdę od strony ulicy Wawelskiej. Trasa spaceru przebiegać będzie przez bieruńskie hałdy nazywane Paciorkowcami. Zadomowiło się tutaj wiele roślin, m.in. niespotykana w innych miejscach Grindelia squarrosa (doględka nastroszona), której okrągły kształt przypomina księżyc w pełni. Uczestnicy wysłuchają opowieści przewodników o historii okolicy i lokalnej przyrodzie. Będzie okazja do zwiedzenia wystawy „W Bieruniu na grubie” oraz spróbowania sił w tworzeniu mandali z naturalnych materiałów. Bez zapisów.

Rezerwacja nie jest konieczna na zwiedzanie zajezdni autobusowej PKM Świerklaniec. Na wszystkie pytania związane z transportem odpowie prezes PKM Piotr Rachwalski. Zwiedzanie odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. Trasa: Centrum przesiadkowe PKM Świerklaniec, przejazd po terenie Świerklańca, zajezdnia PKM Świerklaniec.

Podobnie jak z wycieczką "Piekary Śląskie - miasto na granicy" w sobotę 29 czerwca o godz. 10:00, 12:30, 15:00. Podczas wycieczki uczestnicy odwiedzą Izbę Regionalną w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej, a w trakcie gry miejskiej odwiedzą Szarlej, jedną z dzielnic Piekar Śląskich. Miejsce startu: Izba Regionalna w Piekarach Śląskich, ul. Kalwaryjska 62d. Główną atrakcją wycieczki będzie możliwość przeniesienia się przysłowiowym wehikułem czasu do realiów miejscowości sprzed ponad 100 lat, którego rytm wyznaczała polsko-niemiecka granica. Uczestnicy wycieczki poczują się jakby żyli w tamtych czasach.

Z kolei gmina Bobrowniki zaprasza na niecodzienny spacer ekologiczny, który pozwoli poznać bliżej otaczającą nas przyrodę. Wycieczka będzie idealną okazją do spotkania z naturą w niecodziennym wydaniu – najpierw spacer, a później „ptasie” i „bobrowe” warsztaty. Na podsumowanie eko przygody, każdy będzie mógł zobaczyć wystawa zdjęć ptaków mieszkających na terenie gminy. Wycieczka "Na tropie dzikiej przyrody - nie tylko bobry, ale też ptaki" odbędzie się w sobotę 29 czerwca o godz. 10.00. Start: Gminne Centrum Kultury i Sportu (ul. Sienkiewicza 121a, 42-583 Bobrowniki)

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Halda Skalny Łaziska

Może Cię zainteresować:

Witamy we "wrotach piekieł". Wycieczka po Łaziskach Górnych na festiwalu „Kierunek GZM”

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Quiz metropolia 2

Może Cię zainteresować:

Quiz wiedzy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak dobrze znasz naszą metropolię? Sprawdź się

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Kat koncert spodek

Może Cię zainteresować:

Można w Berlinie i Hamburgu, to dlaczego nie w Katowicach? Zwiedzanie miasta śladami zespołu Kat

Autor: Maciej Poloczek

28/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon