Narodowy Dzień Powstań Śląskich uchwalono na 20 czerwca. Halina Bieda: 2 maja byłby lepszą datą

W przypadku Powstań Śląskich mamy taki kłopot, że po pierwsze były trzy, co roku inne. Nie tak prosto, jak w przypadku innych, gdzie raczej dzień wybuchu jest upamiętniany. Myślę, że z datą tutaj byłby kłopot - odnośnie uchwalenie przez Senat Narodowego Dnia Powstań Śląskich 20 czerwca na antenie Radia Piekary mówi Halina Bieda, Senator PO.

Senat

Senat uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich na 20 czerwca. Pierwszą propozycją był 16 lipca, choć wybór jest nieuzasadniony, gdyż niezwiązany z żadnym z powstań. Bardziej rozsądnym wyborem byłby 2 maja, bo to właśnie w nocy z 2 na 3 maja wybuchło Trzecie Powstanie Śląskie. To właśnie w dzień wybuchu obchodzone są święta związane z powstaniami w innych częściach Polski.

W Izbie wyższej żadnych poprawek nie było, a jedyna wątpliwość i pytanie, które zadałam, to skąd zmiana daty, ponieważ uchwała i apel do prezydenta Andrzeja Dudu Sejmiku Województwa był, aby ten dzień przypadał 16 lipca. W przypadku Powstań Śląskich mamy taki kłopot, że po pierwsze były trzy, co roku inne. Nie tak prosto, jak w przypadku innych, gdzie raczej dzień wybuchu jest upamiętniany. Myślę, że z datą tutaj byłby kłopot - na antenie Radia Piekary mówi Halina Bieda, Senator PO.

Skąd pomysł?

W dniu 2 maja przypada Narodowe Święto Flagi, a 3 maja Narodowe Święto Konstytucji i być może właśnie to jest powodem takiego wyboru.

Ja też zawsze byłam zwolennikiem, jeszcze będąc dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich, aby Święto Powstań Śląskich było właśnie raczej wieczorem 2 maja, ponieważ 3 maja mamy narodowe święto konstytucji 3 maja, które dopóki nie było dnia Powstań Śląskich, było dniem ważniejszym i te Powstania Śląskie były gdzieś zawsze doczepiane do obchodów. Pamiętano o nich głównie na Śląsku, natomiast w pozostałych częściach kraju tego świętowania nie było - przyznaje Halina Bieda.

W meritum sprawy liczy się pamięć indywidualna o Powstaniach Śląskich i to, w jaki sposób każdy do tego podchodzi. Kwestia taka, czy wyznaczona data nie wprowadzi społeczeństwa w błąd.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

PWiK w Knurowie - woda knurów

Czeka nas podwyżka wody w Knurowie?

REGIOS

Młodzi Ślązacy mają dość politycznej stagnacji regionalistów

Miejsce urodzenia Wojciecha Korfantego 4

100 lat w Polsce. A tak wygląda miejsce urodzenia Korfantego

Słynni malarze malują Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Picasso i inni malują prezydenta Dudę z ustawą w Katowicach

Andrzej Duda popisał ustawę

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich

Monika Rosa

Monika Rosa: Ślązacy są mniejszością i to jest fakt

Andrzej Duda i Jakub Chełostowski

Sejm uchwalił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z awanturką