Nauczycielka nakręca antyukraiński hejt. Została zawieszona w sosnowieckiej szkole

Nauczycielka ze szkoły w Sosnowcu stoi za profilem na Facebooku "Ukrainiec NIE jest moim bratem"? W jej mediach społecznościowych pojawiają się liczne antyukraińskie, a także antyszczepionkowe wpisy. - Podjęliśmy decyzję o jej natychmiastowym zawieszeniu - informuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

FB: Marcin Rey
Nauczycielka z Sosnowca

Tłumacz i społecznik Marcin Rey opublikował wyniki swojego prywatnego śledztwa, w trakcie którego ustalił, że za stroną "Ukrainiec NIE jest moim bratem" na Facebooku stoi najprawdopodobniej nauczycielka ze szkoły w Sosnowcu - Jolanta L.

- Profil powstał 16 marca 2014 roku, czyli w dniu, w którym rosyjski okupant przeprowadził, pod lufami karabinów tzw. zielonych ludzików, pseudo-referendum mające legitymizować zabór Krymu - napisał Marcin Rey.

- Aktywność profilu "Ukrainiec NIE jest moim bratem" w zasadzie wygasła od kilku lat, ale kilka tygodni PRZED nową fazą wojny i napływem uchodźców z Ukrainy, Jolanta L. wróciła do akcji ze zdwojona siłą. Jej profil hejterski publikuje wpisy antukraińskie od rana do wieczora, nawet w nocy. Na swoim profilu na Tweeterze robi to samo - wskazał.

Jak wpadł na to, że autorką treści jest ta konkretna nauczycielka? Porównał treść wpisów na stronie "Ukrainiec NIE jest moim bratem" i jej prywatnym profilu, gdzie odnalazł identyczne kalki językowe, a także te same godziny aktywności. Jak twierdzi, dotarł również do działacza prokremlowskiej partii Zmiana, który przekazał mu, że Jolanta L. jest zaangażowana w jej działania.

Dworzec PKP, Katowice

Może Cię zainteresować:

6 bzdur o Ukraińcach w Polsce. Zabiorą nam pracę, lekarza, 500+ i... mężczyzn

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2022

Nauczycielka została zawieszona

Jak ustaliliśmy, Jolanta L. nie przyznała się do prowadzenia profilu "Ukrainiec NIE jest moim bratem". Potwierdziła za to, że jest autorką licznych antyukraińskich wpisów w mediach społecznościowych, a także na portalu internetowym, którego nazwy celowo nie podajemy.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował na Twitterze, że po zgromadzeniu informacji podjęto decyzję o natychmiastowym zawieszeniu nauczycielki, która uczy języka angielskiego w II Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego.

- Skierowaliśmy również pismo do rzecznika dyscypliny do spraw nauczycieli przy Śląskim Kuratorze Oświaty w sprawie podejrzenia złamania zasad etyki nauczyciela. Jeszcze dzisiaj do prokuratury trafi zawiadomienie w sprawie nawoływania do nienawiści na tle narodowym. Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek treści ksenofobiczne! - podkreślił Arkadiusz Chęciński.

Wysłaliśmy do Jolanty L. pytania o jej działalność w mediach społecznościowych i związek z partią Zmiana. Czekamy na odpowiedź.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców