Negocjacje od podszewki i o tym jak pertraktują Polacy

W Strefie Innowacji Miasta Katowice odbyło się koleje merytoryczne spotkanie Loży Katowickie Bussines Center Club. Gościem specjalnym był Zbigniew Dziedziczek – międzynarodowy ekspert i negocjator.

Podczas prelekcji i warsztatów uczestnicy zgłębiali wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie negocjacji, uwzględniając przy tym uwarunkowania kulturowe mieszkańców różnych kontynentów.

Goście dowiedzieli się także jakimi negocjatorami są Polacy. Badania przeprowadzone przez Polską Szkołę Negocjacji, pokazały co jest jedną z największą naszą wadą - nie dowożenie celów. Dużo obiecujemy. Zawieramy porozumienia, a później robimy wszystko, żeby się z tego porozumienia wyplątać.

Zbigniew Dziedziczek o negocjacjach

Jakie cechy powinien mieć dobry negocjator?
Od razu wyprowadzę z błędu, dlatego, że nie ma pojęcia dobry czy zły negocjator. Negocjacje to jest pewien system, więc albo uzyskuje się efekty, albo nie. I po tym poznać właśnie, czy ktoś negocjuje dobrze, czyli zna procedury, czy stosuje pewne rozwiązanie, które cechują negocjatora. Na to pytanie mogę też odpowiedzieć w taki trochę przekorny sposób. Mianowicie negocjator to taki trochę człowiek stojący na trzech nogach. Jedna noga to wiedza, czyli to, co człowiek przeczyta, dowie się, wyszkoli. Druga część, bardzo duża, to jest doświadczenie. Im więcej negocjacji prowadzisz tym nabywasz więcej doświadczeń i najwięcej porażek, najwięcej błędów robisz. Jeżeli umiesz wyciągać wnioski, tym bardziej się rozwijasz. I trzecia rzecz, nie za bardzo racjonalna, to jest intuicja. Coś co bardzo uparcie w sobie tłumimy. Natomiast negocjator to też specyficzna osobowość. Musi być z jednej strony bardzo empatyczny, ale z drugiej strony bardzo twardy emocjonalnie. Powinien być bardzo dobrze komunikatywny, a jednocześnie bardzo oszczędny w słowach, żeby nie dostarczać niepotrzebnych informacji. Więc to tak trochę przypomina tańczenie na linie.

Katowicka Loża BCC cyklicznie organizuje spotkania z ekspertami, podczas których wybitni specjaliści z danej dziedziny dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

- To jest jedno z takich spotkań. Poświęciliśmy ten czas na poznanie tajników w negocjacjach, czym one są uwarunkowane i jak czynniki kulturowe wpływają na proces negocjacyjny. Zaprosiliśmy świetnego eksperta. – mówi dr Jacek Siatkowski – dyrektor Loży Katowickiej.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Jacek Siatkowski SlaZaq

Może Cię zainteresować:

Przedsiębiorcy w Polsce nie chcą działać wspólnie, choć to im się opłaca. Rozmowa z Jackiem Siatkowskim, dyrektorem Loży Katowickiej Business Centre Club

Autor: Michał Wroński

13/06/2024

Bytom teren kopalni Centrum

Może Cię zainteresować:

W miejscu dawnej kopalni „Centrum” w Bytomiu ma powstać centrum innowacyjności

Autor: Michał Wroński

03/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon