Nie ma chętnych na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Problemy także z "Falą" i "Elką"

Kolejny przetarg modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim został unieważniony. Powód? Nie zgłosiła się żadna firma. Znowu. Problemy są także z przetargami na budowę nowego kąpieliska „Fala” i odbudowę kolejnego odcinka „Elki”.

fot. Park Śląski
Kanał Regatowy Park Śląski

Pierwszy przetarg na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim ogłoszono 20 maja 2022 r. Ma to być dopiero pierwszy etap prac, który obejmie m.in. odtworzenie murów oporowych i betonowych kanału, wymianę instalacji elektrycznej i wodociągowej, wymianę kładek prowadzących na wyspę oraz zerwanie nawierzchni na wyspie. Drugi etap objąć ma modernizację samej wyspy oraz otoczenia kanału. Na całość robót przewidziano dwa lata.

Dwa przetargi i dwa razy brak chętnych

Problem w tym, że nie wiadomo kiedy modernizacja kanału się rozpocznie. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo nie zgłosiła się żadna firma. W czerwcu ogłoszono więc drugi przetarg i… znów nie złożono żadnej oferty.

- Wobec powyższego zamawiający na podstawie art. 255 pkt 1. ustawy Prawo zamówień publicznych zawiadamia o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – czytamy z informacji z 8 lipca 2022 r.

Problem z „Falą”...

Kanał Regatowy to niejedyna duża inwestycja w Parku Śląskim, z którą są problemy. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle rozpocznie się budowa nowego kąpieliska „Fala”. W pierwszym przetargu nie złożono żadnej oferty. Z kolei w drugim aż trzy, ale… Park Śląski chciałby przeznaczyć na ten cel 74 miliony złotych, a propozycje są o wiele wyższe:

  • 135 milionów złotych (Konsorcjum: Mostostal Zabrze, Transcom, Maximus),
  • 136 milionów złotych (Konsorcjum: Arco System, Intravi),
  • 144 miliony złotych (Konsorcjum: Alstal Grupa Budowlana, Alstal Investment).
- Spółka analizuje dokumentację i nie podjęła jeszcze żadnej decyzji. Wiadomo, że w ostatnich miesiącach ceny materiałów budowlanych wzrosły, ale musimy dowiedzieć się, skąd ta rozbieżność – informował 23 czerwca Mariusz Wal, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Wszystko wskazuje na to, że analiza trwa. Na razie nie ma żadnych informacji o unieważnieniu tego przetargu, bądź wybraniu jednej z tych ofert.

...i „Elką”

W planach jest także odbudowa kolejnego odcinka Kolejki Linowej „Elka”. Ma to być fragment od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Tak, jak dawniej ma przebiegać nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Planowano, że ten odcinek będzie gotowy w 2023 r., ale chyba można o tym zapomnieć.

W pierwszym postępowaniu nie złożono żadnej oferty, więc zostało unieważnione. Drugi przetarg właśnie ogłoszono, a czas na składanie ofert jest do 9 sierpnia 2022 r. Może się jednak skończyć tak, jak pierwszy. Ewentualnie ktoś zażąda dwa razy więcej niż chce wydać Park Śląski. Inflacja szaleje, więc trudno przewidzieć ile to wszystko będzie kosztować.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon