Nie żyje Bernard Szczech, historyk, muzealnik, znawca dziejów Górnego Śląska. Wkrótce skończyłby 72 lata

Jeszcze w tym tygodniu ustalaliśmy szczegóły jego kolejnej książki. Niestety, następnej publikacji już nie opracuje. Z głęboki żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bernarda Szczecha, historyka, autora licznych książek i publikacji, miłośnika ziemi woźnickiej – poinformowała gmina Woźniki. Bernard Szczech zmarł w czwartek, 29 września. W październiku skończyłby 72 lata.

UM Woźniki
Bernard Szczech

Bernard Szczech urodził się w 23 października 1950 w Lubszy – w powiecie lublinieckim, w gminie Woźniki. Był historykiem i muzealnikiem. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował między innymi w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, był dyrektorem Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, kierownikiem Działu Zbiorów Śląskich Biblioteki Śląskiej i Bibliografii Śląskiej w Katowicach, a także dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach. Już na emeryturze był kierownikiem Działu Historii i Uzbrojenia Muzeum w Będzinie. Był laureatem między innymi nagród Ministra Kultury i Sztuki.

Bernard Szczech był jednym z największych znawców historii naszego regionu. Związany był nie tylko z Lubszą, ale także Zabrzem czy Bytomiem. Wiedzy szukał między innymi w archiwaliach, sięgając po starodruki łacińskie, staropolskie, czeskie czy niemieckie. Był autorem ponad 150 publikacji książkowych, publikował również w czasopismach naukowych i w prasie. Znany jest między innymi jako odkrywca pierwszego urbarium śląskiego, opracował ponadto zbiory legend. Jego pasją było również medalierstwo i kolekcjonerstwo.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon