Nie żyje najstarsza Polka. Tekla Juniewicz miała 116 lat. Mieszkała w Gliwicach

W piątek, 19 sierpnia zmarła Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii i druga najstarsza osoba na świecie. Miała 116 lat. Od 1945 roku mieszkała w Gliwicach.

Tekla Juniewicz

Nie żyje Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni.

Pani Tekla wraz z mężem i córkami przyjechała do Gliwic w listopadzie 1945 r., tuż po II wojnie światowej. Juniewiczowie zamieszkali w dzielnicy Sośnica. W 1980 r. roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach do swojej śmierci.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko (ówcześnie Austro-Węgry, pod rządami Franciszka Józefa), 40 km od Lwowa. Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy mała Tekla trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. Miała 12 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. W 1927 r. wyszła za mąż za Jana Juniewicza. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon