Nie żyje waleczna Agatka z Częstochowy. Dziewczynka przez 11 miesięcy walczyła z chorobą

Po 11 miesiącach walki z nowotworem złośliwym zmarła 8-letnia Agata Kuberska, którą społeczność znała pod pseudonimem "Walecznej Agatki". Dziewczynka niespełna rok temu trafiła do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy – rdzeniak zarodkowy. Terapia, której się poddała nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Dziewczynka zmarła 6 sierpnia.

- Z wielkim bólem w sercu pragniemy poinformować, iż w sobotę 06.08.2022 wieczorem, po 11 miesiącach walki z nowotworem odeszła nasza Waleczna Agacia - poinformowała Katarzyna Kuberska, mama Agaty. - Była dzielną, odważną, pełną życia dziewczynką. Codziennie zachwycała nas swoim humorem, pomysłami i przemyśleniami. Uwielbiała wyzwania i nigdy się nie poddawała. Zawsze uśmiechnięta, pełna energii i dobroci - dodała.

Pogrzeb 8-letniej Agaty Kuberskiej odbędzie się w środę, 10 sierpnia o godzinie 13 w kościele św. Jana Kantego w Częstochowie przy ul. Czecha 2.

Prawie rok walki z nowotworem złośliwym

We wrześniu ubiegłego roku do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiła 7-letnia Agata Kuberska, u której po rutynowych badaniach zdiagnozowano guza w tylnej części głowy. Lekarze natychmiast podjęli decyzję o przeprowadzeniu operacji. Niestety, badania histopatologiczne wykazały, że dziewczynka ma nowotwór złośliwy – rdzeniak zarodkowy.

Rodzina "Walecznej Agatki" założyła zbiórkę na leczenie dziewczynki. Jedyną szansą okazała się terapia prowadzona przez jedną z klinik w USA. Z myślą o jej leczeniu odbywały się msze i akcje charytatywne prowadzone m.in. przez klub morsów w Częstochowie, który rozpowszechnił szczytny cel w całej Polsce.

Ostatecznie udało się zebrać wyznaczoną kwotę i Agata wyleciała do Stanów Zjednoczonych, w celu podjęcia się terapii. Dziewczynka w trakcie leczenia wiele wycierpiała, dlatego też nadano jej przydomek "Waleczna Agatka". Liczba procedur medycznych, jakim była poddana, była niekompatybilna do efektów leczenia.

Agatka wróciła do Polski z początkiem lipca - terapia w USA nie przynosiła oczekiwanych rezultatów. Objawy choroby cały czas się nasilały. Rodzina dziewczynki zdecydowała, że chce przeżyć z nią jej ostatnie dni. Ostatnią okazją do świętowania były jej 8. urodziny, które obchodziła w gronie najbliższych 13 lipca. Od tego momentu stan jej zdrowia stale się pogarszał. Agatka zmarła w sobotę, 6 sierpnia.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon