Nie żyje Władysław Nasiłowski. Jeden z najwybitniejszych polskich naukowców ŚUM miał 97 lat

Nie żyje Władysław Nasiłowski, jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor Nasiłowski był m.in. doktorem honoris causa SUM (2011 r), laureatem Nagrody Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska.

Śląski Uniwersytet Medyczny
Nie żyje Władysław Nasiłowski

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach poinformował o śmierci 97-letniego Władysława Nasiłowskiego. Profesor Nasiłowski był m.in. doktorem honoris causa SUM (2011 r), laureatem Nagrody Lux ex Silesia, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, 12 sierpnia w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla.

"Człowiek niezwykle mądry, skromny i kulturalny"

Tak profesora Nasiłowskiego opisywały osoby, które znały go osobiście. Profesor urodził się w 1925 roku. Był specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej, nauczycielem wielu pokoleń lekarzy oraz prawników.

- Godnie i odważnie zachował się w czasach stanu wojennego, gdy wydawał opinie związane z podaniem przyczyny śmierci górników z KWK „Wujek” - wspomina profesora ŚUM.

Prof. Nasiłowski wspominał w „Gazecie Wyborczej” dramatyczne momenty podczas katastrofy w Kopalni "Wujek" w 2009 roku. - Staraliśmy się jakoś pielęgnować rodziny górników. Robiliśmy herbatę, podawaliśmy krople na serce. Bardzo im współczułem, płakałem z nimi, bo to był straszny szok. Staraliśmy się ich jakoś pocieszać. Pytacie, jak można pocieszać w takiej chwili? Mówiliśmy, że ich bliscy zapłacili życiem za to, co uznawali za wielką wartość. Za wolność i godność. Wujek był zbrodnią na naszej nadziei, dlatego tak jaskrawo to przeżywaliśmy.

Niepodważalny wzór etyczny i naukowy

Dla wielu lekarzy był wzorem etycznym i naukowym. Profesor Nasiłowski był m.in. przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, wieloletnim przewodniczącym Okręgowego Sądu Lekarskiego w Katowicach oraz jednym ze współtwórców Kodeksu Etyki Lekarskiej.

W latach 50. ubiegłego wieku w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii i medycyny sądowej, wykładał tam także etykę lekarską. W latach 80. był Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, nadano prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu, tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon