Nieodkryte perły województwa śląskiego. Gdzie zabrać gości? Na Szlak Zabytków Techniki

Dla mieszkańców województwa śląskiego zapewne znane i lubiane. Dla osób z innych regionów Polski być może nieodkryte perły. Oto atrakcje Szlaku Zabytków Techniki, które warto odwiedzić, kiedy przyjeżdża się na Górny Śląsk - Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Muzeum Hutnictwa. Zapraszamy na film z serii "Nieodkryte perły województwa śląskiego".

Nieodkryte perly Obszar kompozycji 1 kopia 5

Wiedzieliście, że Fortunę Guida Henckel von Donnersmarcka szacowano na około 300 milionów marek? Na początku XX wieku była to kwota niewyobrażalna. Kopalnia „Guido” w Zabrzu do dziś nosi jego imię. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należy także Sztolnia „Królowa Luiza”. Zakład o tej samej nazwie w 1816 roku odpowiadała za około 25 proc. wydobycia węgla w całym regionie.

Z kolei sieć Górnośląskich Kolei Wąskotorowych liczyła dawniej 233 kilometry. Dziś zostało tylko 21 pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim, gdzie kolej kursuje jako atrakcja turystyczna. Przejeżdża m.in. obok Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie w 1788 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową na kontynencie europejskim. Tym samym Górny Śląsk dołączył do rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej na wyspach brytyjskich.

Zapraszamy na film z serii "Nieodkryte perły województwa śląskiego". Dowiecie się tam o atrakcjach Szlaku Zabytków Techniki, które wśród mieszkańców regionu są znane i lubiane, ale dla osób z innych regionów Polski być może nadal nieodkryte. Tam warto wybrać się z gośćmi.

Raciborz odra

Może Cię zainteresować:

Wideoprzewodnik po miastach Krainy Górnej Odry: Racibórz, Rybnik, Żory. Zobaczcie i ruszajcie na rajzę

Autor: Michał Wroński

06/08/2023

Dolina Wapienicy w Bielsku-Białej

Może Cię zainteresować:

Rodzinna wyprawa do Bielska-Białej: Bolek i Lolek, "Banialuka", Szyndzielnia i Dolina Wapienicy WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

24/07/2023

Trojwies beskidzka

Może Cię zainteresować:

Trójwieś Beskidzka poleca się na weekend. Co zobaczyć, gdzie spacerować? Wideoprzewodnik Ślązaga

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon