Nieodkryte perły województwa śląskiego. Jurajskie zamki i zabytki, które wciąż kryją wiele tajemnic

Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca zamkami, pałacami i pięknem otaczającej je natury. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Zachęta? Nasz nowy film z cyklu „Nieodkryte perły województwa śląskiego”. Bo choć jurajskie zamki są wielu osobom znane, to wciąż kryją wiele tajemnic.

Tomasz Borówka

Najpopularniejszy na Jurze Krakowsko-Częstochowskie jest bez wątpienia Zamek Ogrodzieniec, który znajduje się w Podzamczu na szczycie Góry Aleksandra Janowskiego.

- Aleksander Janowski był podróżnikiem i jednym z pionierów ogólnopolskiego krajoznawstwa. Przybył tutaj w 1885 roku jako 19-latek i zobaczył ruiny zamku w trzech odsłonach. Najpierw w świetle dnia, później w blasku błyskawic, a na koniec w poświacie księżyca. Tak mu się spodobało, tak go to zauroczyło i zainspirowało, że w 1906 roku został jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (…) Dzięki takim ludziom zapoczątkowano najpierw symboliczną, a później prawną ochronę tego typu miejsc w Polsce - opowiada Emilian Jaworski, przewodnik.

Co ciekawe, Zamek Ogrodzieniec umieszczono w odznace Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Kilka lat temu w ruinach ekipa Netflixa kręciła najnowszego „Wiedźmina”, a pierwszy film powstał tu w 1923 roku. Był to czarno-biały i niemy „Syn szatana”.

Jesteście ciekawi kolejnych tajemnic jurajskich zamków i pałaców? Zobaczcie najnowszy odcinek „Nieodkrytych pereł województwa śląskiego”:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Centrum Informacji Turystycznej w Kaletach

Kalety zapraszają na zwiedzanie i kawę

Pociag ks tylna mariacka

KŚ dogadały się z PLK. Są dodatkowe pociągi do Wisły

Tarnowskie góry turysta

Dziewięć turystycznych projektów w Tarnowskich Górach

Kalety stanica rowerowa

Kalety zapraszają na wspólne wycieczki rowerowe

Tarnowskie góry kopalnia unesco

Nowy krok Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków

Olsztyn balony

Rozrywkowy ŚLĄZAG na czwarty weekend lipca poleca imprezy

Tarnowskie Góry noc muzeów

Noc Muzeów 2022 w Tarnowskich Górach. Zobacz plan imprezy