Niezwykła atrakcja Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Można ją zobaczyć codziennie po zachodzie słońca

Pałac Kawalera zachwycał i bez tego, choć jest tylko niewielkim fragmentem dawnej świetności Małego Wersalu. Teraz tuż po zachodzie słońca robi oszałamiające wrażenie. Na jego fasadzie codziennie wyświetlany jest mapping, który opowiada historię miłości Blanki de Païva oraz Guida Henckel von Donnersmarcka - dawnych właścicieli Świerklańca.

FB: Łukasz Zimnoch
Pałac Kawalera

Pałac w Świerklańcu nazywano Małym Wersalem. Wystarczy sobie wyobrazić, że balustrady były tam zakończone rzeźbami pawi, których ogony zdobiły korale i kamienie szlachetne. Wnętrza pękały w szwach od marmurów, złota i dzieł sztuki. Rezydencję dla swojej żony Blanki de Païva wybudował Guido Honckel von Donnersmarck. Przyjeżdżał do niej na polowania cesarz niemiecki i król Prus Wilhelm II, dla którego specjalnie wybudowano Pałac Kawalera.

Niestety przepiękny pałac został doszczętnie splądrowany i podpalony w 1945 roku. Nie pasował również do późniejszych ideałów Polski Ludowej. Został rozebrany, a pałacową bramę przeniesiono do Śląskiego ZOO.

Z miłości Blanki i Guida zrodził się Mały Wersal

Sam Pałac Kawalera zachwyca do dziś, a chętni mogą go zwiedzić podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych oraz spacerów, które organizuje Stowarzyszenie Wrazidlok. W sobotę, 2 lipca, zaprezentowano jednak nową niezwykłą atrakcję, którą teraz można oglądać codziennie pół godziny po zachodzie słońca. To wyświetlany na fasadzie budynku mapping, czyli pokaz świateł, który opowiada historię miłości Blanki de Païva oraz Guida Henckel von Donnersmarcka.

- Śląsk zachwyca bogactwem swojej historii, zdumiewa niezwykłymi ludźmi, którzy go tworzyli i rozwijali w przeszłości. Stała prezentacja multimedialna to w naszym zamyśle atrakcja, która na nocnej mapie Śląska będzie intensywnie przyciągać uwagę tak Ślązaków jak i przyjezdnych - uważa Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok, pomysłodawca, autor tekstu i producent mappingu "Miłość Blanki i Guida".

Guido był największym bogaczem w historii Górnego Śląska. Blanka o jedenaście lat starszą od niego kurtyzaną. Poznali się przypadkiem i tak zaczęła się wielka miłość, której owocem był m.in. Mały Wersal. Jemu głosu użyczył w pokazie Robert Talarczyk, jej Barbara Lubos. Narratorem został Mirosław Neinert.

- Świerklaniec i jego wspaniała historia opromieniają cały Śląsk. Cieszę się, że na terenie naszej gminy Stowarzyszenie Wrazidlok czuje się tak dobrze i realizuje wiele projektów. Liczę, że nasz park będzie przyciągał wieczorami tłumy romantyków, którzy obejrzą niezwykły show na fasadzie neobarokowego Pałacu Kawalera. Zapraszam do Świerklańca i jeszcze raz powtórzę, kto nie zna historii naszej gminy, nie zrozumie fenomenu Śląska - mówi Marek Cyl, wójt Świerklańca.

Zwiedzanie Pałacu Kawalera i wiele więcej

Stowarzyszenie Wrazidlok zaprasza nie tylko na mapping, ale również do zwiedzania Pałacu Kawalera (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz w każdą sobotę o godz. 15.00) i Parku w Świerklańcu (w każdą niedzielę o godz. 12.00).

- Od maja do września 2022 roku w każdą niedzielę zapraszamy o godz. 15.00 do Salonu Śląskiego w Pałacu Kawalera, w którym gościmy: naukowców, pisarzy, artystów, podróżników - zachęca Łukasz Zimnoch.

Poza tym do końca września 2022 roku stowarzyszenie organizuje rajdy rowerowe w każdą pierwszą sobotę miesiąca (godz. 12.00 przy bramie wjazdowej do Parku w Świerklańcu), zwiedzanie kościoła i mauzoleum pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim w każdą drugą niedzielę miesiąca (godz. 17.00), wizyty u zegarmistrza Franciszka Wieganda w każdą trzecią niedzielę miesiąca (godz. 10.30 w Tarnowskich Górach przy ul. Nakielskiej 13) oraz zwiedzanie kościoła i mauzoleum Dobrego Pasterza w Parku w Świerklańcu w każdą czwartą niedzielę miesiąca (godz. 18.00).

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Janosch

Janosch, najwybitniejszy śląski bajkopisarz, kończy 92 lata

Radosław Palacz weźmie udział w imprezie charytatywnej

Radosław Palacz weźmie udział w charytatywnej imprezie

Witek Kozaczkiewicz

Nie żyje Witold Kozaczkiewicz - założyciel zespołu Apogeum

Czekając na Chopina

7 tirów bytomskiej opery pojechało do Estonii

Nagrywanie filmu "Dziennik z wycieczki do Budapesztu"

Filmowcy wracają do Bytomia na dwa dni. Tu ich spotkacie

"Dziennik z wycieczki do Budapesztu" w Tarnowskich Górach

Nasze miasto jako plan "Dziennika z wycieczki do Budapesztu"