Niezwykły Dom Peryskop z widokiem na Jezioro Żywieckie. Stworzyli go projektanci z Katowic

Nad Jeziorem Żywieckim dobiega końca budowa absolutnie niezwykłego budynku jakim jest Dom Peryskop, zaprojektowany przez pracownię MUS Architects z Katowic. Budowla nie jest położona nad samym brzegiem zbiornika, ale została stworzona w ten sposób, żeby okno umieszczone na piętrze wystawało ponad wał ziemny, który z brzegu przysłania widok na jezioro.

Architektoniczna interpretacja funkcji i formy peryskopu. Tak o swoim niezwykłym projekcie mówią architekci z MUS Architects z Katowic. Dom Peryskop, którego budowa właśnie dobiega końca, stanął w okolicy Jeziora Żywieckiego. Jest zlokalizowany 100 metrów od linii brzegowej na działce, z której nie widać tafli jeziora. Szczególnie, że zbiornik otoczony jest wałem ziemnym. Celem architektów było stworzenie takiej bryły, która rozwiąże problem oczekiwanej perspektywy zasłoniętej naturalną przeszkodą. I to się udało, bo twórcy Domu Peryskopu zadbali o to, żeby umieścić część dzienną powyżej linii wału ziemnego. Została ona podniesiona maksymalnie do góry, a zamontowane tam imponujących rozmiarów okno zapewnia widok na jezioro i okoliczną zieleń.

Na parterze znalazło się miejsce na garaż, strefę spa i osobne wejście do ogrodu. Pierwsze piętro to sypialne i łazienka. Natomiast na drugim jest kuchnia. W peryskopie umieszczono też klatkę schodową oraz windę, która prowadzi bezpośrednio z garażu na najwyższe piętro.

- Najbardziej jesteśmy zadowoleni z udanej syntezy i koncepcyjnego umocowania całego procesu projektowego. Główny problem projektowy poprzez odpowiednie podejście przeistoczył się w główny walor architektury. Funkcja, konstrukcja i forma są tu w pełni zintegrowane i zrozumiałe - mówią o swoim projekcie architekci z MUS Architects.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA NIEZWYKŁEGO DOMU PERYSKOPU NAD JEZIOREM ŻYWIECKIM

Dom Peryskop nad Jeziorem Żywieckim

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szyb Miedzianka

Szyb Miedzianka. Robert Konieczny: To dla nas ważny projekt

Budynek dawnej dyrekcji KWK Anna

Najnowsze zabytki w województwie śląskim [ZDJĘCIA]

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Nowoczesny, parterowy dom bez schodów w środku w Żorach

Obchody na terenie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach

Obchody na terenie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach

PLATO Ostrawa1

Architekt Robert Konieczny i jego zespół podbijają Czechy

Szyb Krystyna

Wokół Szybu Krystyna powstaje ogrodzenie… z kafelków

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble