Nikt nie chce budować nowej „Fali” w Parku Śląskim? Przedłużono kolejny przetarg

Kolejny przetarg na budowę nowej „Fali” w Parku Śląskim miał się zakończyć jutro (7 czerwca 2022 r.). Termin składania ofert przedłużono jednak o dwa tygodnie. To zwykle oznacza, że nie ma chętnych na realizację inwestycji. Z powodu braku zgłoszeń pierwszy przetarg został unieważniony.

fot. Park Śląski/wizualizacja nowej "Fali"
Nowa Fala w Parku Śląskim

Kultowe kąpielisko w Parku Śląskim po raz ostatni otwarte było w 2014 r. Choć wtedy był to już tylko cień dawnej „Fali”. Jej teren był mocno okrojony, a cześć basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, kąpielisko zamknięto. Później pojawił się pomysł budowy nowych basenów w innym miejscu parku – na terenach dawnego ogrodnictwa przy ul. Siemianowickiej. W 2020 r. zdecydowano jednak, że „Fala” zostanie odbudowana w dawnej lokalizacji.

W pierwszy przetargu na odbudowę „Fali” nie było chętnych

Pierwszy przetarg na „Budowę Kąpieliska FALA” ogłoszono w styczniu 2022 r. Postępowanie najpierw przedłużono, a później unieważniono. Nie było bowiem chętnych na realizację tej inwestycji.

- Początkowo problemy firm budowlanych były spowodowane pandemią COVID-19. Teraz do tego doszła wojna, czyli kolejne niepewności związane z cenami materiałów, a na dodatek - jak wiemy - wielu pracowników pochodziło z Ukrainy, co dodatkowo skomplikowało sytuację – mówiła w marcu ówczesna rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego, Dagmara Piskorz.

Ogłoszono więc kolejny przetarg. Termin składania ofert określono do 7 czerwca 2022 r. Został jednak przedłużony o dwa tygodnie. To oznacza, że nie zgłosiła się żadna firma, która chciałaby zbudować nową „Falę”. Trudno się dziwić. Galopująca inflacja i rosnące ceny materiałów budowlanych odstraszają potencjalnych wykonawców.

Jak ma wyglądać nowa „Fala” w Parku Śląskim?

Projekt budowlany zakłada oczywiście budowę nowego basenu ze sztuczną falą. Ma być też wiele innych atrakcji, m.in.: dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Dla najmłodszych zaplanowano dwa wodne place – z armatkami, fontannami i zamkiem na wodzie, a starsze dzieci będą miały tzw. mokrą bańkę.

Na kąpielisku ma być także pięć ślizgawek – najdłuższa o długości 100 metrów. Zaplanowano także trzy, 25-metrowe, tory pływackie. Zachowana zostanie kultowa wieża do skoków (z dwoma poziomami - 3 i 5 metrów). Wokół ma być plaża z leżakami. Zaplanowano także amfiteatr.

Fala Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych na budowę kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Przetarg został unieważniony

Autor: Patryk Osadnik

11/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców