Łukasz Gomoluch/FB: Pyrlik, żelosko i czorno hołda
Koksownia bytom bobrek noc muzeow

Noc Muzeów 2023. ŚLĄZAG poleca 7 ekstraordynaryjnych atrakcji w Metropolii. Tego na co dzień nie zobaczycie

Europejska Noc Muzeów przypada w tym roku w sobotę 13 maja. Wbrew nazwie, nie biorą w niej udziału same muzea, ale różne inne instytucje kultury, a nawet prywatne obiekty. Idea jest taka, że w tę jedną noc owe przybytki otwierają się poza standardowymi godzinami, a dodatkowo oferują ponadstandardowe atrakcje. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 7, naszym zdaniem, najciekawszych atrakcji na terenie Metropolii. Czytajcie i korzystajcie.

Panteon Górnośląski, Katowice

Na początek - z grubej rury. Czy upadliśmy na głowę, polecając Wam tak koszmarnie nudną wystawę jak klaustrofobiczny Panteon Górnośląski w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla? Nie, bo wcale Was nie zachęcamy, byście meandrowali wśród biogramów postaci pozbieranych tam dziwną metodą. Wręcz przeciwnie, pędźcie tamtędy niczym wiatr historii, zmierzając wprost do windy. Bo ta zawiezie Was do najciekawszej części Panteonu, a mianowicie na taras widokowy na katedrze. Jeśli kiedykolwiek będziemy wdzięczni za tę instytucję, to tylko z powodu tego tarasu. Ujawnił się on wraz z otwarciem tego przybytku, wcześniej był niedostępny. Już podziwianie panoramy Katowic z niego za dnia jest ciekawą przygodą, a z okazji Nocy Muzeów taras będzie otwarty też nocą. "Big city lights", jak śpiewał klasyk, będziemy mieć jak na dłoni. Selfiki, instastories, oznaczenia - tej jednej jedynej nocy warto się chwalić obecnością w Panteonie (a właściwie na nim).

Widok z tarasu archikatedry w Katowicach.
Widok z tarasu archikatedry w Katowicach.

Detale: Taras jest dostępny 13 maja od godz. 18, ostatnie wejście o godz. 23. Wstęp wolny.
Adres
: ul. Plebiscytowa 49a, Katowice

Koksownia Bytom, Bytom

Coś dla fanów industrialu, do których też się zaliczamy. Koksownia Bytom udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni dawnej Huty Bobrek. Dodajmy - ciągle działającej. To tam swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które od roku działa wyłącznie online. Część południową elektrowni zbudowano w 1900 roku, północną - około 1907 roku. Obie w stylu neoromańskim. To świetna okazja, by zobaczyć na własne oczy miejsce, gdzie donośnie biło serce śląskiego przemysłu, a które ma stać się jedną z głównych atrakcji nowego muzeum. Taka przedpremiera, można rzec.

Detale: Oprowadzanie odbędzie się 13 maja w dwóch grupach: o godzinie 18:00 i 19:00. Obowiązują zapisy zgodnie z zasadą (ale bez oberedachtora Zasady, choć kto wie, może też się zjawi, wszak mieszka w Bytomiu) kto pierwszy ten lepszy. Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy wysłać zgłoszenie na adres: kontakt@muzeumkoksu.pl, w treści wpisując: imię, nazwisko i numer telefonu. Zwiedzanie tylko dla osób dorosłych.
Adres
: ul. Konstytucji 61, Bytom

Górnośląski Park Etnograficzny, Chorzów

Niech Was nie zwiedzie sielski (zwykle) anturaż chorzowskiego skansenu. W tę noc zawładną nim strachy, i to jak najbardziej zmaterializowane. Ta szacowna instytucja tak reklamuje swoją Noc Muzeów: "Z całego Śląska ściągną strzygi i strzygonie, złośliwe pokraki, ciągnąc za sobą nieprzemienione jeszcze dzieci. Wcisną się przez szpary do izb i domostw czając się w mroku i zwiastując same złe rzeczy. Podczas tej wyjątkowej nocy będą straszyć gości muzeum budząc w nich najgłębsze lęki i trwogi". Fajnie, nie? Od razu człowiek czuje, że w skansenie jest jakieś życie. Więc jeśli czujecie trwogę już na widok czarnego kota, to nie polecamy. Jeśli chcecie przeżyć coś mocnego - to jak najbardziej.

Detale: Na Noc Muzeów obowiązuje jeden bilet w cenie 15 złotych. Pula biletów wynosi 3000 sztuk. Bilety dostępne online. Pierwsze wejście, pierwszej grupy o godzinie 18.00, ostatnie wejścia ok. 23.30
Adres
: ul. Parkowa 25, Chorzów

Pałac Schoena, Muzeum w Sosnowcu

Jak ktoś lubi samoloty, to powinien przelecieć się do Sosnowca 13 maja. W Pałacu Schoena przygotowano lotniczą Noc Muzeów. Impreza odbędzie się pod hasłem "Nocny lot w przeszłość" będzie dotyczyć historii lotnictwa ze szczególnym uwzględnieniem losów lotników związanych z Sosnowcem. Nieprzypadkowo - główną atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy "Sosnowiecka lotnicza eskadra". Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano m.in. warsztaty plastyczne i tematyczne gry. Wszyscy będą mogli posilić się wojskową grochówką (za friko). A jakby komuś było mało, to w muzealnej kawiarence będzie mógł kupić słodkie przekąski nawiązujące do sprytnej kuchni okresu wojennego.
Detale: początek o godz. 17, koniec o 23. Wstęp na wydarzenia oraz wystawę bezpłatny.
Adres
: ul. Chemiczna 12, Sosnowiec

La Squadra Ristorante, Katowice

Noc Muzeów w restauracji? W Katowicach - jak najbardziej, bo i lokal nie jest zwykły. Włoska restauracja La Squadra Ristorante znajduje się w salonie samochodowym m.in. marki Ferrari. Jej częścią jest ekspozycja zabytkowych samochodów, nie tylko z czarnym koniem w logo. W ramach imprezy będzie można obejrzeć m.in. takie modele jak Ferrari Testarossa, Ferrari 296 GTB, Ferrari Challange, Maserati Granturismo, BMW ISETTA 300. Mało tego, specjalnie z tej okazji szef kuchni przygotuje mały włoski poczęstunek - tiramisu.
Detale: początek o godz. 12, koniec o 22. Wstęp wolny.
Adres
: ul. Bocheńskiego 109, Katowice

Muzeum Hutnictwa, Chorzów

Tym razem nie namawiamy do pójścia do samego Muzeum (sorki, Adam), bo nie wyobrażamy sobie, że jeszcze tam nie byliście (jakby co - polecamy wszystkimi czterema łapami). Ale! Muzeum organizuje zwiedzanie w tę jedną noc na co dzień niedostępnych miejsc położonych nieopodal. Czyli czynnej kuźni MINEC Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych oraz podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko oraz schronu. To dopiero gratka być tam, gdzie mało kto był. Jakie opowieści można uskuteczniać na spotkaniach towarzyskich! Prawie urbex.
A tak na serio to warto oczywiście w Noc Muzeów zawitać do samego Muzeum Hutnictwa, które jak zwykle przygotowało moc atrakcji.

Noc muzeów w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Noc muzeów w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Detale: Kuźnia - * konieczna rezerwacja | bezpłatne wejściówki na zwiedzanie MINECu dostępne są wyłącznie za pomocą internetowego systemu sprzedaży biletów bilety.muzeumhutnictwa.pl | wejściówka nie upoważnia do wstępu na wystawę stałą „Królestwo Żelaza” | zwiedzający proszeni będą o okazanie wejściówki (wydrukowanej bądź na telefonie komórkowym) w recepcji Muzeum, a następnie o udanie się na start | start: brama oddzielająca Muzeum od MINECu (zaczynamy na terenie Muzeum) | niezbędne wygodne, stabilne obuwie | liczba miejsc ograniczona. Wejścia 16.00 | 17.00 | 18.00. Zakład i schron: punkt startowy: Lofty Kościuszko, ul. Metalowców 13 (szukaj flagi przed wejściem do kompleksu!), zapisy: 695-855-281 (pn-pt godz. 8.00-16.00) oraz info@kalide.pl, wejścia 18:00 | 19:00 | 20:00 | 21:00 | 22:00.
Adres
: ul. Metalowców 4a, Chorzów

Muzeum Miejskie w Tychach

Tychy to jedno z najciekawszych miast do odkrycia na Śląsku i - jak to mówią - nie zapraszamy do dyskusji na ten temat. Tak po prostu jest. Muzeum Miejskie w Tychach ma dla Was coś ekstra: wędrówkę poświęconą początkom wznoszenia nowego miasta. Uczestniczki i uczestnicy spaceru poznają historię, architekturę i akcenty plastyczne osiedla A w Tychach.

Tym, którzy chcą cofnąć się do lat 1939–1945 oraz przypomnieć losy mieszkanek i mieszkańców Czułowa – najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów – proponujemy oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”. Pokazujemy ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Prezentowane są też wątki związane z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawiają się także kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych. Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy w tamtym czasie były związane właśnie z Czułowem. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności – do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych. To wielka historia w skali mikro, bo II wojna światowa to nie tylko przełomowe bitwy, ale głównie drobne epizody o znacznym wpływie na życie zwyczajnych osób.

Detale: Spacer architektoniczny „Unikatowe osiedle A – podróż w czasie do lat 50.” 13 maja 2023 (sobota), godz. 16.00–17.30. Wstęp wolny.
Miejsce zbiórki: ul. gen. Wł. Andersa (pod rzeźbą przodownicy pracy/murarki), Tychy. Spacer poprowadzi Mateusz Miłoń.
Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

Oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”. 13 maja 2023 (sobota), godz. 18.00–21.00. Wstęp wolny. Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy.

Debata muzeum hutnictwa wideo 1

Może Cię zainteresować:

Czy śląskie muzea powinny godać? Debata o języku śląskim w instytucjach kultury w Muzeum Hutnictwa

Autor: Katarzyna Pachelska

14/04/2023

Przedwojenny Bytom

Może Cię zainteresować:

W muzealnych archiwach zostały ślady dawnego Bytomia. Fascynujące zdjęcia sprzed ponad 100 lat

Autor: Redakcja

27/04/2023

Iluzja dnia

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Dlaczego język śląski w muzeach to przełom? Nie dajmy go zepchnąć do rezerwatu

Autor: Roman Balczarek

23/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon