Noc Muzeów na miejskim stadionie, czyli wyścigi z czasów Gomułki na ocalałych filmach

Tegoroczna Noc Muzeów (sobota, 13 maja) w Tychach odbędzie się tradycyjnie również w galerii na miejskim stadionie, gdzie zaprezentowane zostaną rzadkie nagrania i fotosy związane ze sportowym życiem Tychów w pierwszych trzech dekadach od początku rozbudowy miasta, zanim stały się ono kuźnią mistrzów najróżniejszych dyscyplin.

Twórcy multimedialnego pokazu nadali mu żartobliwy tytuł „Ci wspaniali tyszanie w swych szalejących pojazdach”, prezentacja przypomni bowiem jako „gwóźdź programu” ciekawe nagrania z amatorskich taśm z 1963 roku, kiedy to między osiedlami A i B mknęły retrofuturystyczne bolidy, zdumiewając widzów i sławiąc przy okazji będące gospodarzem wydarzenia „miasto przyszłości”.

Nie tylko motosport

Przyjrzeć się będzie można także materiałom z wyścigów motocyklowych i szczególnie popularnych w tamtych czasach rajdów kolarskich, a w innej części programu autorzy przypomną ulubione miejsca i formy rekreacji w mieście w czasach, gdy niemal cała dostępna obecnie infrastruktura sportowo-wypoczynkowa „zielonego miasta” istniała co najwyżej w planach.

Po pokazie nastąpi żelazny punkt programu tyskich Nocy Muzeów, czyli zwiedzanie z przewodnikiem stałej wystawy „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” pełną historii i ciekawostek związanych z największymi sukcesami lokalnych atletów oraz oczywiście pamiątki i trofea tyskich sportowców.

Start o godzinie 20 w galerii na stadionie

Godzinny pokaz sportowych rarytasów w Tyskiej Galeria Sportu poprowadzi Piotr Zawadzki. 
Wstęp jest wolny, obowiązują jednak zapisy - telefoniczne (515 717 430. także SMS) oraz mailowe (k.hajduk@tgs.tychy.pl).

Stadion Miejski w Tychach fot. UM Tychy

Może Cię zainteresować:

GKS Tychy ma nowego właściciela. Klub piłkarskiej 1 ligi trafi do Amerykanów z Pacific Media Group

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/04/2023

gunther niethammer

Może Cię zainteresować:

„Ptaki krzyczą nieustannie”. Jak człowiek „wrażliwy, wykształcony, uważny” mógł być jednym z esesmanów z Auschwitz? Historię Günthera Niethammera usłyszymy w muzeum

Autor: Arkadiusz Korejwo

05/05/2023