Nowa farma solarna w Gliwicach. Dzięki niej wyprodukowanych zostanie o 10 ton CO2 mniej

Nowa instalacja, która zademonstruje możliwości wykorzystania przemysłowych paneli termicznych na dużą skalę, została uruchomiona na terenie gliwickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Posłuży ona pracownikom zakładu do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przyszłości ta sama technologia będzie produkować ciepło ze słońca.

mat. prasowe
Farma solarna

Instalacja będzie demonstracją i testem możliwości wykorzystania wielkoformatowych paneli słonecznych (w procesie przemysłowego podgrzewania wody użytkowej). W kolejnych latach ta technologia ma szansę stać się standardem służącym mieszkańcom miasta Gliwice na dużą skalę.

Głównym zadaniem farmy solarnej, uruchomionej przez PEC-Gliwice Sp. z o.o., jest podgrzewanie wody użytkowej na potrzeby socjalne pracowników zakładu. Instalację o łącznej powierzchni czynnej 60 m2 tworzą cztery termiczne panele słoneczne o powierzchni 15,5 m2 każdy. Są zdolne jednorazowo zapewnić ciepło do ogrzania nawet sześciu tysięcy litrów wody, a w sprzyjających warunkach słonecznych wyprodukować do 0,2 MWh ciepła dziennie.

O 10 ton dwutlenku węgla mniej

- Z przyjemnością wykonujemy kolejny krok w kierunku zwiększenia wykorzystania źródeł energii odnawialnej i ciepła odpadowego w naszym otoczeniu. Demonstrator paneli słonecznych, obok systemu odzysku ciepła odpadowego z kompresorów, jest drugą instalacją ciepłowni, która pozwoli na ograniczenie emisji CO2 – wskazuje Krzysztof Szaliński, prezes PEC-Gliwice Sp. z o.o.

Same kolektory solarne mają potencjał, by ograniczyć produkcję CO2 o 10 ton rocznie. Łącznie instalacje mogą wyeliminować ze środowiska nawet 400 ton CO2 w skali roku. Zaabsorbowanie takiej ilości wymagałoby zasadzenia nawet 57 tysięcy drzew.

Niedługo infrastruktura, wykorzystująca doświadczenia z demonstracji małej termicznej farmy solarnej PEC, znajdzie swoje zastosowanie w Parku Zielonej Energii. Jego budowę zaplanowano na najbliższe lata, a w ramach tej inwestycji, już w 2023 roku zacznie powstawać instalacja termicznych solarów o mocy do 13,5 MWt. Będzie to najmocniejsza przemysłowa słoneczna instalacja tego typu, spośród wykorzystywanych przez polskie obiekty ciepłownicze. Przyczyni się do produkcji czystego ciepła, które będzie można przechowywać i wykorzystać w momencie największego zapotrzebowania mieszkańców.

Farma fotowoltaiczna Taurona w Jaworznie

Może Cię zainteresować:

W Mysłowicach Tauron rozpoczął budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Autor: Michał Wroński

14/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Remont ulicy

Cztery remonty ulic i dróg szybkiego ruchu w Katowicach

Nowy hangar w Pyrzowicach

Największy i najnowocześniejszy. Nowy hangar w Pyrzowicach

Zakończyła się przebudowa ulic Halembskiej i Nowy Świat

Koniec modernizacji połączenia ul. Nowy Świat i Halembskiej

Tarnowskie Góry kościół św. Marcina

Miasto wesprze dotacją tarnogórski zabytek

Obchody na terenie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach

Obchody na terenie Zameczku Myśliwskiego w Promnicach

Biurowce KTW w Katowicach

Coworking będzie w wieżowcu .KTW II