Nowa linia zapewni dojazd z Gliwic do lotniska w Pyrzowicach

Od soboty (12 marca) do lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach zacznie kursować nowa linia autobusowa. Będzie można dojechać nią z Gliwic przez Tarnowskie Góry, Świerklaniec i Ożarowice.

ZTM Metropolia
Autobus metrolinii

Autobusy będą jeździć co 60 minut, przez całą dobę, zarówno w dni robocze jak i wolne od pracy. W dni robocze, w godzinach szczytu na odcinku Gliwice Plac Piastów – Tarnowskie Góry Dworzec będą jeździły co 30 minut.

Część kursów kończyć będzie bieg przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach, ale część docierać będzie do terminalu Cargo, by umożliwić dojazd do/z pracy zatrudnionym tam osobom. Na drugim krańcu trasy, w Gliwicach, wybrane kursy pojadą na przystanek Gliwice Kujawska, aby ułatwić dojazd studentom i pracownikom Politechniki Śląskiej. Ponadto uruchomione zostaną dwa nowe stanowiska przystanku przy urzędzie gminy w Ożarowicach, na ul. Szczotki.

Linia M14 będzie obsługiwana przez PKM Świerklaniec. W ubiegłym roku przewoźnik ten kupił 25, niskopodłogowych autobusów firmy MAN Truck&Bus właśnie z myślą o metroliniach (część tego taboru kursuje już na liniach M3 i M102). Wszystkie te pojazdy posiadają klimatyzację, miejsce dla osób niepełnosprawnych oraz dla wózka dziecięcego, uchwyt dla rowerów z możliwością ich mocowania, a także system monitoringu wewnętrznego i otoczenia, przyciski dla pasażerów oznakowane alfabetem Braille'a i dynamiczną informację pasażerską. Wyposażone są ponadto w nowe kasowniki i automaty biletowe, umożliwiające płatności zbliżeniowe.

Jak informuje Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia obecnie trwa przetarg, który umożliwi uruchomienie w ciągu pół roku kolejnych metrolinii (docelowo ma ich być 32). Mają to być M15, M17, M25, M26 i M103. Ich trasy mają przebiegać przez Bobrowniki, Bytom, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Imielin, Katowice, Lędziny, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Siemianowice Śląskie, Sławków, Sosnowiec i Tychy.

Kopalnia Ruda Bielszowice

Może Cię zainteresować:

Po wielu miesiącach spóźnienia Polska wysłała do Brukseli wniosek o zgodę na dopłacanie do górnictwa

Autor: Michał Wroński

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

PEC Gliwice Briefing

To nie koniec podwyżek ciepła. Samorządy apelują o wsparcie

Dom Weichmanna 05

Najważniejszy śląski zabytek, w który nikt nie wierzył

Ścieżka w Kamieńcu

Nowa inwestycja w gminie Zbrosławice. Mieszkańcy polecają

Tarnowskie Góry mania podróżowania

TG Mania Podróżowania zaprasza na kolejne spotkanie

CP Gliwice

Gliwice. Centrum przesiadkowe będzie gotowe w 2023 roku

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy