Nowa taryfa czasowa w Metropolii może wejść w życie 28 lutego

W poniedziałek (16 lutego) miała wejść w życie nowa taryfa czasowa w komunikacji miejskiej organizowanej przez metropolitalny ZTM. Miała, ale nie wejdzie. Powód? Ostateczna wersja aplikacji, mającej być podstawą nowego systemu sprzedaży biletów, nie jest jeszcze gotowa. Wedle najnowszych ustaleń debiut nowej taryfy ma nastąpić 28 lutego.

fot. mat. GZM
Karta ŚKUP

W połowie grudnia Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia informowała o zbliżającym się terminie debiutu nowej taryfy czasowej ZTM. Od 16 stycznia miała być ona dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM.

- W ramach funkcjonalności „Podróż Start/Stop” aplikacja sama naliczy opłatę za przejazd, wybierając najkorzystniejsze dla pasażera rozwiązanie. Jedyne, co pasażer będzie musiał zrobić rozpoczynając podróż, to zarejestrować wejście do pojazdu poprzez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie odpowiedniego kodu, znajdującego się w pojeździe – wyjaśniał wówczas Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Co istotne, w opcji „Podróż Start/Stop” pojawić się miały nowe przedziały czasowe: 5-cio-, 10-cio i 15-stominutowe, czyli krótsze niż dla obecnych biletów jednorazowych/krótkookresowych. Cena przejazdu w opcji do 5 minut docelowo miała wynosić 2 zł, ale w początkowym okresie (do 31 marca), w ramach promocji miała zostać obniżona do złotówki. Przejazd trwający od 5 do 10 minut kosztować miał docelowo 3 zł, a od 10 do 15 minut – 3,50. ZTM zapewniał, że wybierając opcję „Podróż Start/Stop” pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia zapłaci nie więcej, niż wartość biletu „dziennego” (obecnie 12 zł w opcji normalnej). Będzie to możliwe dzięki agregacji opłat – system pod koniec dnia zsumuje wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia i jeśli ich suma przekroczy wartość biletu „dziennego”, wówczas anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości ceny biletu dziennego.

I wszystkie te udogodnienia mają wejść w życie, ale… jeszcze nie teraz. Metropolia w tym tygodniu poinformowała, że „taryfa wejdzie w życie wtedy, gdy wykonawca przygotuje ostateczną wersję aplikacji”. Jacek Brzezinka – członek zarządu GZM tłumaczy, że wciąż jeszcze trwają odbiory nowej aplikacji, która będzie podstawą nowego systemu sprzedaży biletów.

- Dopracowujemy produkt, aby w dniu, w którym udostępnimy go pasażerom, był jak najlepszej jakości. Dlatego potrzebujemy więcej czasu na przygotowania i testy – mówi Brzezinka.

Wedle najnowszych ustaleń debiut nowej taryfy ma nastąpić 28 lutego. Do tego czasu pasażerowie mogą kupować bilety za pomocą aplikacji Mobilny ŚKUP.

Automast ŚKUP

Może Cię zainteresować:

Gapowicz-rekordzista wyjeździł 100 tys. zł. Kwitek: "Dostaliśmy w spadku 240 mln zł nieściągniętych opłat"

Autor: Michał Wroński

11/01/2023

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Nowości w taryfie ZTM-u. Ceny biletów od stycznia będą się zaczynały od... złotówki. Tyle ma kosztować 5-minutowa podróż

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon