Nowoczesny, parterowy dom w Żorach: bez schodów w środku, z ciemnym kubikiem sypialni. Zaprojektowała go śląska pracownia

To dom z widokiem na przyszłość, bo każdy z nas kiedyś będzie seniorem. Parterowy dom bez schodów w środku, ale za to z ciekawą, futurystyczną bryłą nie tylko zaprojektowała tyska pracownia Roberta Skitka, ale stoi on też na Śląsku, konkretnie w Żorach. Zobaczcie, jak się prezentuje.

Nowoczesny, ale i przyjemny dla oka jest "Dom na jednym poziomie", zaprojektowany przez architektów z tyskiej pracowni RS+ Robert Skitek. Został zbudowany w Żorach w 2020 roku, a zasiedlony przez rodzinę z dwójką dzieci w 2021 roku.

Dom na jednym poziomie stanął w Żorach

- Często projektujemy parterowe domy. Nasi klienci to ludzie, którzy zbliżają się do pięćdziesiątki, i planują dom na większej działce, to tak, by za 10, 20 lat nie musieć niepotrzebnie pokonywać schodów - mówi architekt Robert Skitek.

Dom ma 298,7 m2 powierzchni. Powstał na sporej działce z lekkim zachodnim spadkiem. Głównym życzeniem inwestorów było, aby pomimo spadku działki i dość dużego metrażu, wszystkie pomieszczenia w domu znalazły się na jednym poziomie, bez żadnych stopni, i widokowo otwierały się na zachód.

- Zaprojektowaliśmy budynek usytuowany równolegle do drogi, zajmujący prawie całą szerokość działki, zachodnią jej część pozostawiając na obszerny ogród. Dom nie ma schodów, pojawiają się one dopiero na tarasie, który obniża się kaskadowo - tłumaczy Robert Skitek.

Obie dłuższe elewacje zostały objęte charakterystycznymi surowymi żelbetowymi ramami dla uspokojenia kompozycji całości. Wydzielają one również kameralne strefy ogrodów i tarasów. Ze względu na różnice w poziomach terenu, zachodnia strefa ogrodu w obrysie ramy została obniżona tworząc z tarasem rodzaj kaskady.

Sypialnia w wiszącym ciemnym kubiku

Charakterystycznym elementem "Domu na jednym poziomie" jest ciemny kubik, wychodzący poza ramy elewacji, zawieszony nad ziemią. Znajduje się w nim sypialnia.

Pokój dzienny z jadalnią są w centralnej części domu przy patio, które otwiera się również na kuchnię, zarazem lekko ją oddzielając. W południowym skrzydle znajduje się strefa dzieci, w północnym - techniczno-gospodarcza, z garażem na dwa samochody.

Budynek w obrysie kontrastujących jasnych ram został wykończony ciemnymi płytami włókno-cementowymi. Boczne przestrzenie, łączące budynek z ramami wypełniono nierdzewną siatką, którą w przyszłości mają pokryć pnącza.

- Na podobnej zasadzie zaprojektowaliśmy frontowe ogrodzenie nawiązujące do charakterystycznego elementu białej ramy skontrastowanej z ciemnym wypełnieniem - dodaje Robert Skitek.

Działka w kształcie prostokąta, na której jest posadowiony dom, z jednej szerszej strony ma drogę, z drugiej otwiera się na pole i na las. - Inwestor chciał, by wszystkie pomieszczenia miały okna skierowane właśnie na tę ładniejszą stronę działki - tłumaczy architekt.

  Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

  Może Cię zainteresować:

  Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

  Autor: Katarzyna Pachelska

  11/07/2022

  Dom wiatrak okolice Lubartowa26

  Może Cię zainteresować:

  Dom Wiatrak, zaprojektowany przez śląską pracownię, zdobył nagrodę w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021

  Autor: Katarzyna Pachelska

  07/06/2022

  Dom kostka, Mikołów

  Może Cię zainteresować:

  Metamorfoza domu kostki w Mikołowie. Jak z nudnego budynku zrobić nowoczesną bryłę

  Autor: Katarzyna Pachelska

  22/05/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Szary dom - wieś Świerczyniec

  Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Tu jest jakby luksusowo

  Mieszkanie Katowice, ul. Kościuszki

  Pięknie mieszkanie we francuskim stylu w centrum Katowic

  Dom Łaziska

  Dom jak nowoczesny bunkier. Ale tylko od strony drogi

  Dom na styku Czeladź

  Dom na styku miasta i Parku Grabek. Zobaczcie zdjęcia

  Rodzinne sadzenie drzew w Tychach

  Familijne sadzenie drzew w Tychach

  EC Szombierki, Bytom

  EC Szombierki jako Park Technologiczny. Projekt dyplomowy

  Tarnowskie Góry: mural w centrum

  Kolejny mural w Tarnowskich Górach