„Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”. Nowy album Muzeum Miejskiego w Tychach

Ikony, ikonasty czy polichromie. Dzieła Jerzego Nowosielskiego przedstawia album Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”, wydany przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab.

fot. Artur Pławski/Muzeum Miejskie w Tychach
Nowosielski na Śląsku

„Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” to trzecia część serii monograficznej monumentalnych realizacji sakralnych krakowskiego twórcy na ziemiach polskich. Pierwszy tom cyklu dotyczy Małopolski, a drugi Podlasia, Warmii i Mazur oraz Lublina.

- To bogato ilustrowane wydawnictwo omawia dzieła sztuki sakralnej jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku: ikony, ikonostasy, polichromie, aranżacje wnętrz i sprzęty liturgiczne – zarówno zrealizowane, jak i te już nie istniejące, lub zachowane wyłącznie w formie projektu – z terenu Górnego i Dolnego Śląska – podkreśla Agnieszka Woszczyńska z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Historia powstania polichromii i wystroju kościoła Ducha Świętego w Tychach

Dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią wnętrza wielu śląskich świątyń. To m.in.: kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach, katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu czy cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także muzeów w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Opolu, Tychach i Częstochowie.

- Istotną częścią książki, poza opowieścią o losach i funkcjonowaniu obiektów, wyposażenia świątyń w Jeleniej Górze i Wrocławiu, jest historia powstawania i dokumentacja wielkiego, spójnego dzieła twórcy – polichromii i wystroju wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach – dodaje Agnieszka Woszczyńska.

Za merytoryczną zawartość, dotyczącą aktualnego stanu badań nad sztuką Nowosielskiego, odpowiada Krystyna Czerni. Jest ona wnikliwą badaczką jego życia i twórczości oraz autorką biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bielska 103 7

Artystyczne murale w nowym TBS przy Bielskiej

Maszyna do losowania węgla

W Katowicach działa maszyna do losowania węgla. Taka sztuka

Mega Paka dla Dzieciaka Sonowiec

„Mega Paka dla Dzieciaka”. Dom dziecka obdarowany przez ZPS

Rysunek jagiellonska 18

Bytomskie stowarzyszenie zdigitalizowało setki kamienic

Sanah Fest

Sanah zapowiedziała koncert na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Chris Carter

Pisarz Chris Carter przyjedzie do Katowic. Spotkanie 23.11

Leszek Jodliński

Historie Żydów ze Śląska. Spotkanie z Leszkiem Jodlińskim