Powstał nowy MOP przy autostradzie A1, niedaleko granicy z Czechami. Kierowcom oferuje jednak niewiele

Oddano już do użytku MOP Mszana przy autostradzie A1. Zlokalizowany między węzłami Gorzyce i Mszana MOP jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce, po przekroczeniu czeskiej granicy. Kierowcy mogą tu odpocząć, lecz nie mogą ani zatankować pojazdu, ani go podładować – jeśli jadą „elektrykiem”, ani też zjeść. Nie było chętnych do podjęcia się roli dzierżawcy.

Od razu uprzedzamy: położony przy prowadzącej na północ jezdni autostrady MOP Mszana już działa, ale niewiele oferuje kierowcom. Podpisana w maju zeszłego roku umowa zakładała bowiem zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury niezbędnej do jego funkcjonowania w formie podstawowej; wcześniej kilkukrotnie ogłaszany przetarg na wyłonienie dzierżawcy, który rozbudowałby ten MOP do funkcji wypoczynkowo-usługowej, nie przyniósł rozstrzygnięcia.

Cała infrastruktura MOP-a sprowadza się zatem do 165 miejsc parkingowych dla samochodów, 10 dla autobusów i 20 dla samochodów ciężarowych, sanitariatów, strefy do odpoczynku i placu zabaw dla dzieci. Zawodowi kierowcy pojazdów ciężarowych będą mogli ponadto skorzystać z konstrukcji do odśnieżania tych pojazdów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpowiada kierowcom, że w tej sytuacji najbliższy MOP ze stacją paliw i gastronomią znajduje się około 18 km dalej w Żorach (MOP Rowień). Z kolei najbliższe miejsce obsługi podróżnych położne przy jezdni w kierunku północnym A1, na którym dostępne są ładowarki dla pojazdów eklektycznych, to oddalony o około 50 km MOP Wieszowa Południe.

Jak podkreślają drogowcy, w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji MOP-a Mszana budynek sanitariatów wyposażono w instalacje do produkcji i magazynowania energii uzyskanej z instalacji fotowoltaicznej, a także w urządzenia ograniczające zużycie wody.

Autostrada A1 Ministrowie i premier

Może Cię zainteresować:

Autostradą A1 można mknąć „z pełną prędkością” - mówi minister. A kiedy ostatnio na Śląsku minister był?

Autor: Michał Wroński

12/05/2023

Mop wozniki 01

Może Cię zainteresować:

Działa już rozbudowany MOP Woźniki Zachód. W Konopiskach na A1 czekają utrudnienia

Autor: Michał Wroński

24/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autostrada A4

Uwaga kierowcy: remont na autostradzie, są zmiany w ruchu

Tarnowskie Góry kościół św Anny

Miasto pomoże przy renowacji zabytkowych obrazów i rzeźby

Fabryka Izery w Jaworznie

Wycinają drzewa i oczyszczają teren. Ma tu być fabryka Izery

Autostrada A1

Remont autostrady A1 ruszy za dwa lata. Póki co ograniczenia

Izera

6 miliardów złotych na fabrykę Izery w Jaworznie

Transport maszyny TBM

Wielki „kret” przemierza autostrady w województwie śląskim

Autostrada A4 w Katowicach

Drogowcy obiecali uwinąć się z remontem i słowa dotrzymali