Nowy program PiS w woj. śląskim: "Stadion Plus". Będą pieniądze na obiekt Rakowa Częstochowa

Premier Mateusz Morawiecki obiecał około 100 mln złotych na budowę stadionu Ruchu Chorzów, ale na tym nie koniec. - Wesprzemy przebudowę stadionu Rakowa Częstochowa, aby mógł on służyć klubowi także w rozgrywkach europejskich - zapowiedział. Wygląda to na nowy program Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim: "Stadion Plus".

KPRM
Mateusz Morawiecki w Częstochowie

Raków Częstochowa pod wodzą trenera Marka Papszuna to piłkarski fenomen. W siedem lat drużyna przeszła drogę z II Ligi do mistrzostwa Polski. Jakby tego było mało, dwukrotnie sięgała po wicemistrzostwo oraz Puchar Polski.

W poniedziałek, 11 maja 2023 roku, z gratulacjami do "Medalików" przyjechał premier Mateusz Morawiecki (PiS): - To wspaniały przykład tego, co można osiągnąć siłą woli, determinacją, ale także ciężką pracą i wiarą w sukces. (...) Nasz rząd zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że sport jest sposobem na życie wielu osób i że potrafi odciągać dzieci od monitorów, od szklanych ekranów. Sport jest czymś więcej niż jedną z dziedzin naszego życia - to determinacja i sztuka walki do samego końca, dlatego inwestujemy w sport - powiedział.

Na samych gratulacjach się jednak nie skończyło.

- Aby ten sukces mógł rosną, coraz bardziej cieszyć nie tylko mieszkańców Częstochowy i wszystkich kibiców Rakowa Częstochowa, postanowiliśmy już na tym etapie zainwestować środki publiczne i wesprzeć ten sukces. Zresztą rozmowy rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Wesprzemy przebudowę stadionu Rakowa Częstochowa, aby mógł on służyć klubowi także w rozgrywkach europejskich - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Koncepcja przebudowy stadionu, aby spełniał wymogi UEFA, to cel krótkoterminowy. Mowa o rozbudowie dwóch trybun (zachodniej i południowej), budowie boiska treningowego, doposażeniu obiektu, a także zmianie układu drogowego. To niezbędne, aby móc w fazach dalszych niż eliminacje europejskich pucharów przyjmować tutaj gości z zagranicy - wyjaśnił Wojciech Cygan, przewodniczący rady nadzorczej Rakowa Częstochowa.

Wstępnie koszt prac oszacowano na 60-70 mln złotych. Premier zdradził, że około 40 mln złotych przeznaczy na to Skarb Państwa (Ministerstwo Sportu i Turystyki). Przebudowa, o ile dojdzie do skutku, mogłaby zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Piotr lasyk

Może Cię zainteresować:

Jedyny sędzia z Górnego Śląska w Ekstraklasie. Piotr Lasyk najbardziej lubi mecze pod Rybnikiem i Raciborzem

Autor: Arkadiusz Nauka

23/09/2023

Nowy program PiS w woj. śląskim: "Stadion Plus"

Z przymrużeniem oka trzeba stwierdzić, że Prawo i Sprawiedliwość uruchomiło w województwie śląskim nowy program socjalny: "Stadion Puls". Raków Częstochowa nie jest bowiem jedynym klubem, któremu premier Mateusz Morawiecki obiecał takie wsparcie. Skarb Państwa ma pokryć 50 proc. kosztów budowy nowego stadionu dla Ruchu Chorzów - to około 100 mln złotych.

- Nieważne kto jakiemu klubowi kibicuje - sport ma łączyć, a nie dzielić, tak samo jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości chce łączyć, a nie dzielić oraz wspierać rozwój infrastruktury sportowej, by była nowoczesna i dostępna dla wszystkich - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.

O pieniądze, bezskutecznie, upomina się także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński (Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski"). Magistrat nie dostał żadnego dofinansowania na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego (ArcelorMittal Park). Teraz ubiega się o 26 mln złotych dofinansowania na znajdujący się tam Stadion Zimowy (lodowisko). - To ostatnie wniosek, który może zostać zrealizowany. Skoro sport ma łączyć, a nie dzielić, to apeluję o przekazanie środków na budowę innych obiektów sportowych, na które zasłużyli kibice - stwierdził.

Wojcich Kałuża

Może Cię zainteresować:

28 tys. złotych za 16 dni pracy. Tyle w 2022 roku zarobił Wojciech Kałuża w JSW

Autor: Patryk Osadnik

11/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon