Nowy stadion miejski w Katowicach będzie gotowy w tym roku, ale nie na wielki powrót GKS-u do Ekstraklasy. Zdjęcia z drona

Nowy stadion to piękny prezent dla drużyny piłkarskiej GKS Katowice za powrót do Ekstraklasy po 19 latach poza nią. Budowa idzie zgodnie z harmonogramem, a ten nie przewidywał awansu Gieksy. Stadion ma być gotowy na jesień 2024 roku, ale katowicka drużyna zagra na nim w meczu najwyższej polskiej ligi dopiero wiosną 2025 roku. Zobaczcie zdjęcia budowy stadionu w Katowicach, wykonane z drona przez Tymoteusza Stańkę.

Już w tym roku zostanie oddany do użytku najnowszy stadion piłkarski w regionie - stadion miejski w Katowicach, który ma być nowym domem dla męskiej drużyny piłkarskiej GKS Katowice. Stary stadion, przy ul. Bukowej w Dębie, tuż przy Parku Śląskim, dalej będzie służyć piłce nożnej, ale kobiet, dzieci i młodzieży.

Powstaje nowy katowicki stadion

Ale to, co powstaje w okolicy Załęskiej Hałdy, niedaleko autostrady A4 i ulicy Bocheńskiego, to nie tylko sam stadion. Tuż przy nim powstaje spora zadaszona hala.

Kompleks stadionu miejskiego w Katowicach obejmuje:

  • stadion z trybunami mieszczącymi 15 tysięcy kibiców,
  • halę widowiskowo-sportową z blisko 3-tysięczną widownią,
  • plac główny,
  • dwa pełnowymiarowe boiska szkoleniowe,
  • parking na około 500 miejsc postojowych (w tym miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz 11 autokarów).

Budowa zaczęła się jesienią 2021 roku. Szybko okazało się, że w ziemi są rożne niespodzianki, co spowodowało, że było potrzebne zagęszczenie gruntu.

- Trwają prace wykończeniowe, podbudowa pod murawę, budowa infrastruktury zewnętrznej i wyposażenie całego stadionu. Myślę, że na jesieni będziemy mogli powiedzieć o zakończeniu pracy i już pełnym kształcie tego obiektu. Wtedy rozpoczną się odbiory tak, aby na rundę wiosenną nasza duma, czyli GKS Katowice, mógł zagrać w Ekstraklasie na nowym stadionie - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Budowlańcy szacują, że stadion jest gotowy w około 75 procentach.

Co teraz dzieje się na budowie

Na murawie głównej zakończono prace związane z wykonaniem drenażu wraz z podbudową pod warstwy wegetacyjne, a na boiskach treningowych wykonywany jest drenaż murawy. Na parkingach oddzielających boiska treningowe od stadionu, a także drodze wokół stadionu, ułożono warstwę wiążącą nawierzchni drogowej bitumicznej. Trwa również wykonywanie warstw podbudowy na parkingach przy hali sportowej oraz w rejonie placu dla wozów transmisyjnych. Intensywne prace trwają na promenadzie wokół obiektu, wykonywane są podbudowy sukcesywnie pokrywane nawierzchnią betonową, a w pozostałych obszarach kształtowane są zieleńce. Zakończono montaż pokrycia wraz z montażem koryta oraz odwodnienia dachu stadionu nad trzema trybunami, montaż konstrukcji pod telebimy, a także montaż tras kablowych. Rozpoczęto pracę przygotowawcze pod montaż wygrodzeń, balustrad, a także siedzisk. Trwa także zabudowa infrastruktury dla kibiców pod trybunami – boksy gastronomiczne oraz pomieszczenia sanitarne.

Trybuna południowa ma być zarezerwowana dla kibiców gospodarzy, a połowa trybuny północnej (ok. 1000 miejsc) - dla kibiców gości. Budowany jest tunel, którym na trybunę północną mają dotrzeć kibice przeciwników GKS Katowice, by grupy kibiców nie mieszały się ze sobą.

W hali trwają zaawansowane prace wykończeniowe, montaż suchej zabudowy, prace tynkarskie oraz malarskie. Trwa wyposażanie pomieszczeń sanitarnych w instalacje podtynkowe, kotłowni, wyposażanie układu hydroforowego, pożarowego oraz prowadzone są próby ciśnieniowe na wykonanych instalacjach. Zakończono już montaż układu wentylacji hali widowiskowo-sportowej. Wykonano także fasady szklane dla sky boxów, pomieszczeń obsługi widowiska sportowego i holu wejściowego hali. Realizowane są prace z branży elektrycznej i teletechnicznej.

Nowy stadion ma być nie tylko miejscem rozgrywania meczów piłkarskich. Mają się tu odbywać również inne imprezy, np. muzyczne z okazji Dni Miasta.

Na początku szacowano koszt budowy stadionu na 230 milionów złotych brutto. Dziś okazuje się, że koszt robót budowlanych związanych z powstaniem stadionu i hali to - jak podaje Urząd Miasta Katowice - 229 mln zł netto (281 mln zł brutto). Prawie 40 mln chce dołożyć do tego Metropolia.

Stary stadion nie zostanie zapomniany. Układ drogowy okalający nowy kompleks ma nosić nazwę ul. Nowa Bukowa. O ile zgodzą się na to radni.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Erik janza euro

Może Cię zainteresować:

Dwóch piłkarzy śląskich klubów na mistrzostwach Europy. Tylko dwóch? Aż dwóch! W tym nowy bohater Słowenii

Autor: Redakcja

21/06/2024

Slonecznik stadion

Może Cię zainteresować:

Słoniol - słonecznik w tytce zrobionej z gazety albo w woreczku. Prażony to tradycja i zmora stadionów

Autor: Roman Balczarek

16/06/2024

Euro strefa kibica libero katowice

Może Cię zainteresować:

Gotowi na Euro 2024? Strefy Kibica w województwie śląskim

Autor: Arkadiusz Szymczak

15/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon