"O ślonskim we pałacu". Pałac w Miechowicach zaprasza na debatę poświęconą językowi śląskiemu

Pałac w bytomskich Miechowicach zaprasza na debatę poświęconą językowi śląskiemu. Spotkanie "O ślonskim we pałacu" odbędzie się w czwartek, 25 stycznia 2024 r., z udziałem m.in. senator Haliny Biedy.

W Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 roku niemal 470 tys. osób zadeklarowało posługiwanie się językiem śląskim. W najbliższym czasie w Sejmie zostanie złożony projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, uznający język śląski za regionalny. Prognozuje się, że nauka języka śląskiego w szkołach rozpocznie się we wrześniu 2025 roku i będzie ona odbywała podobnie jak nauka języka kaszubskiego.

Pałac w Miechowicach zaprasza na debatę, która odbędzie się w czwartek 25 stycznia o godz. 18:00. Podczas spotkania "O ślonskim we pałacu" uczestnicy porozmawiają o szansach i niepewnościach, które towarzyszą temu tematowi. Udział zapowiedzieli:

  • Halina Bieda - senator RP, nauczycielka, polityk i działaczka samorządowa, była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
  • Izolda Czmok – Nowak - dziennikarka telewizyjna, radzionkowianka, która stworzyła i prowadzi od wielu lat program publicystyczny w TVP Katowice „Dej pozór”.
  • Grzegorz Kulik – bytomianin, tłumacz i popularyzator języka śląskiego, laureat Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”.
  • Gabriel Tobor - nauczyciel i samorządowiec, doktor nauk ekonomicznych, wieloletni burmistrz Radzionkowa, autor tłumaczenia „Nowy Testamynt po ślonsku”.
  • Bożena Szmalec – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 27 w Bytomiu.
- Na spotkanie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, a także, szczególnie serdecznie, nauczycieli. Chęć uczestnictwa w spotkaniu prosimy zgłaszać za pośrednictwem formularza, wpisując w tytule "Debata o j. śląskim" - zachęcają organizatorzy.

Koszt udziału w spotkaniu - 2 zł (bilet wstępu do Pałacu).

Bronislaw komorowski marcin zasada

Może Cię zainteresować:

Śląska Bzdura Roku 2023. Redakcja i Czytelnicy ŚLĄZAGA wybrali Bronisława Komorowskiego za "język śląski nie istnieje"

Autor: Marcin Zasada

12/01/2024

Halina bieda senat rp

Może Cię zainteresować:

W lutym ustawa o języku śląskim ma trafić na biurko prezydenta. „Taki zakładamy scenariusz”

Autor: Patryk Osadnik

10/01/2024

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Co zmieni uznanie języka śląskiego? Gŏdka w dowodach osobistych, na maturze i w urzędach

Autor: Patryk Osadnik

04/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon