Obowiązuje już zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny

1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż takiego napoju osobie poniżej 18. roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Pixabay
Energetyk pixabay

Polska, wzorem innych europejskich krajów wprowadziła ograniczenia w sprzedaży napojów energetycznych, czyli zawierających taurynę i kofeinę. Od 1 stycznia 2024 r. zakazana jest sprzedaż energetyków osobom niepełnoletnim.

Zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia

Podobny zakaz wprowadziły wcześniej takie kraje jak USA (tu można kupić te napoje po ukończeniu 21. roku życia), Niemcy i Belgia (od ukończenia 16. roku życia), Litwa i Łotwa (od 18. roku życia). W Danii i Norwegii nawet dorośli nie kupią takich napojów w sklepie - są dostępne tylko w aptekach.

Lekarze alarmują, że kofeina i tauryna w stężeniach serwowanych w energetykach sieją spustoszenie w organizmie dzieci i mogą mieć działanie uzależniające. Australijscy naukowcy twierdzą nawet, że zaledwie jedna wypita puszka może doprowadzić do zawału.

W Polsce zakaz sprzedaży energetyków wprowadziła ustawa z 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia. Dokument wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół i innych placówek oświatowych (na przykład w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Surowe kary za złamanie zakazu sprzedaży energetyków niepełnoletnim

Ustawa określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Od 1 stycznia 2024 r. za sprzedawanie takich produktów grozi kara do 2 tysięcy złotych. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozi grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

Zabieg sccs zabrze

Może Cię zainteresować:

Pionierski zabieg kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu

Autor: Katarzyna Pachelska

20/12/2023

Mammografia

Może Cię zainteresować:

Zmiany w programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy od 1 listopada 2023. Więcej kobiet skorzysta z darmowych badań

Autor: Katarzyna Pachelska

02/11/2023

Trampolina

Może Cię zainteresować:

Dlaczego ortopeda nie kupi swojemu dziecku trampoliny? Gliwiccy lekarze wyjaśniają

Autor: Katarzyna Pachelska

03/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon