Od 1 lipca darmowe przejazdy rządowymi autostradami dla "osobówek" i motocykli

Od 1 lipca kierowcy motocykli i samochodów o masie do 3,5 tony nie będą musieli płacić za przejazd autostradą A4 na odcinku po gliwickiej Sośnicy do Wrocławia. Rząd przyjął w środę (17 maja) projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym fundując w ten sposób kierowcom darmową jazdę na krajowych autostradach. Minister infrastruktury zapowiada tymczasem, że docelowo darmowe mają być także autostrady koncesyjne, m.in. ta łącząca Katowice z Krakowem.

GDDKiA Katowice
Autostrada A4

W niedzielę (14 maja) obietnicę darmowych przejazdów krajowymi autostradami złożył na konwencji PiS prezes tej partii, Jarosław Kaczyński i nie minęły trzy dni, a już projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw na swoim posiedzeniu przyjął rząd.

Projekt przewiduje zniesienie już od 1 lipca opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Kierujący tymi pojazdami nie będą musieli zatem płacić za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin - Stryków oraz A4 na odcinku Wrocław – Gliwice Sośnica . Jak podaje resort infrastruktury nowe przepisy mają ponadto na celu zablokowanie możliwości wprowadzenia opłat na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne oraz na odcinkach, które są w realizacji.

- Tak długo jak autostrady były dobrem luksusowym, nie mogły być dostępne dla wszystkich. Opłaty za autostrady to jedna z barier mobilności - stwierdził premier Mateusz Morawiecki (obecnie na krajowych autostradach dla osobówek obowiązuje stawka 10 groszy za km. , dla motocykli 5 groszy za km, co oznacza, że podróż z Gliwic do Wrocławia kosztuje, w zależności od środka transportu, od 8,1 do 16,2 zł). Jak dodał szef rządu większa dostępność autostrad przyczyni się do poprawy stanu portfela Polaków, bo…

- Mniej będą wydawać na autostrady, ale także do poprawy stanu środowiska naturalnego, do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy – argumentował Morawiecki.

– Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – przekonywał z kolei minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przy okazji zapowiedział, iż docelowo opłaty mają także zniknąć na koncesyjnych odcinkach autostrad, m.in. na odcinku A4 między Katowicami, a Krakowem.

- W Polsce drogi te będą darmowe. Musi to bardzo wyraźnie wybrzmieć – zapowiada minister infrastruktury.

Autostrada A1 Ministrowie i premier

Może Cię zainteresować:

Autostradą A1 można mknąć „z pełną prędkością” - mówi minister. A kiedy ostatnio na Śląsku minister był?

Autor: Michał Wroński

12/05/2023

Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się remont na autostradzie A4 w rejonie węzła „Ostropa” w Gliwicach

Autor: Michał Wroński

14/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon