Od dziś droższe bilety Kolei Śląskich. Zniknęła większość "liniówek"

Koleje Śląskie wprowadzają uproszczenie i korektę cennika, co w praktyce oznacza m.in. podwyżkę cen biletów. W kieszenie pasażerów najbardziej uderzy likwidacja większości "liniówek", dzięki którym możliwe były przejazdy na wybranych odcinkach w atrakcyjnych cenach. Pojawił się natomiast bilet pięciodniowy.

FB: Koleje Śląskie
Koleje Śląskie

Od poniedziałku, 16 maja, w Kolejach Śląskich obowiązuje nowy cennik biletów. Spółka Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego mówi o uproszczeniu i skorygowaniu cennika, co w wielu przypadkach wiąże się niestety ze wzrostem cen, który jest w Polsce wszechobecny. Wcześniej ceny podniosły m.in. Koleje Dolnośląskie i Koleje Mazowieckie.

- Naszą misją jest zapewnianie jak największej liczby bezpiecznych i komfortowych przejazdów dla jak najszerszej grupy podróżnych. To oczywistość, podobnie jak truizmem jest stwierdzenie, że do realizacji misji KŚ niezbędne są bardzo duże nakłady finansowe - przekazała w niedawnym komunikacie Patrycja Tomaszczyk, rzeczniczka KŚ. (...) Korekta cennika jest niezbędna dla utrzymania atrakcyjności naszej oferty przewozowej, dalszego rozszerzania liczby połączeń i zapewniania dogodnych dojazdów. Jest to również działanie zapobiegające likwidacji jakichkolwiek obecnych pociągów w rozkładzie jazdy KŚ - wyjaśniała.

Zniknęła większość "liniówek"

W portfele podróżnych uderza przede wszystkim likwidacja większości biletów liniowych, dzięki którym możliwe były przejazdy na wybranych odcinkach w atrakcyjnych cenach. Spośród 33 "liniówek" pozostaną jedynie: Katowice - Tychy Lodowisko, Katowice Szopienice - Gliwice, Katowice - Imielin, Bytom - Gliwice, a także Katowice - Tarnowskie Góry, Katowice - Bytom Północ, Bytom - Tarnowskie Góry (Na trzech ostatnich liniach kursuje i długo kursować będzie komunikacja zastępcza z powodu remontu).

KŚ zdecydowały także o wycofaniu biletów miesięcznych z ulgą 30 oraz 50 proc w ofercie firmowej, oferty EUROWEEKEND oraz biletów miesięcznych i kwartalnych na przejazd w jedną stronę. Zniknęły bilet "Senior 60+ poza szczytem", "Przejazd poza szczytem" oraz "Mała Grupa Poza Szczytem", jak również inne bilety pozaszczytowe, czyli obowiązujące w godz. 9.00-14.00 oraz 18.00-5.00.

Utrzymana została za to oferta rodzinna, czyli 30 proc. zniżki dla osoby podróżującej z dzieckiem do 16. roku życia, oferta "Śląskie dla Rodziny - KDR" (50 proc. zniżki dla opiekuna i 70 proc. zniżki dla dzieci w dni wolne), bilety grupowe (30 proc. zniżki dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób), SUPERPAKIET, SUPERBILET, a także SILESIA24 i EUROSILESIA24.

Nowością w taryfie jest bilet 5-dniowy, skierowany dla osób, które pracują w systemie hybrydowym. Upoważnia on do nieograniczonej liczby przejazdów na wskazanej relacji przez pięć dni. Ponadto ujednolicono zniżki dla biletów dziennych, miesięcznych i kwartalnych, zwiększono ulgę w ofercie SENIOR 60+ do 25 proc., a także dla biletów "Tam i z powrotem" do 10 proc.

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Bytomski Śpiący Lew

  Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

  IMGW ostrzega przed burzami

  Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

  Pomoc Ukrainie

  Bieruń wspiera miasto partnerskie

  Nelson-Club-pomaga

  Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

  Sklep społeczny Tychy

  W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

  Nasadzenia Tychy

  Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

  Śląskie dla Ukrainy

  Rusza baza noclegowa dla Ukraińców