Od dzisiaj koniec darmowej komunikacji w Metropolii dla uchodźców z Ukrainy

Od 1 czerwca nie obowiązuje już ulga dla uchodźców z Ukrainy, zgodnie z którą obywatele tego kraju, uciekający przed wojną, mogli za darmo korzystać z komunikacji publicznej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Co ciekawe, taka ulga wciąż ma obowiązywać w Kolejach Śląskich. Ale tylko do 15 czerwca.

Ztm autobusy

Darmowe autobusy i tramwaje nie dla Ukraińców. Od 1 czerwca uchodźcy wojenni za wschodu za przejazd komunikacją organizowaną przez ZTM będą musieli zapłacić zgodnie z aktualnym cennikiem. A to oznacza, że za bilety autobusowe i tramwajowe Ukraińcy zapłacą od 90 groszy do 6 złotych.

- 31 maja skończyła się możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej dla obywateli Ukrainy, którzy w lutym przekroczyli granicę - poinformował ZTM na swojej stronie internetowej. Zamieszczono tam też instrukcję gdzie kupić bilet i jak korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego. Wszystko oczywiście w języku ukraińskim.

- Gdzie kupić bilet? W aplikacjach mobilnych: SkyCash, mPay, moBILET, zbiletem.pl, jakdojade, dzięki którym zakupisz bilety jednorazowe i bilet 24h+Kolej. ZTM oferuje też wewnętrzną aplikację „Mobilny ŚKUP”, która ma funkcjonalności karty ŚKUP. Bilety papierowe i elektroniczne kupisz również w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera oraz licznych punktach sprzedaży - informuje ZTM.

Koniec darmowych przejazdów dla Ukraińców autobusami ZTM. Co z Kolejami Śląskimi?

Przypomnijmy, że uchodźcy wojenni niemal od samego początku rosyjskiej agresji na ich kraj mogli za darmo podróżować autobusami tramwajami ZTM. Po nieco ponad trzech miesiącach ta ulga właśnie wygasa. Nie zdecydowano się jej przedłużyć.

Dobra wiadomości dla uchodźców z Ukrainy jest taka, że wciąż mogą oni korzystać z darmowych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Ulga dla obywateli naszego wschodniego sąsiada została na razie przedłużona do 15 czerwca. Żeby skorzystać z darmowego przejazdu muszą oni pokazać paszport, który potwierdza przekroczenie granicy (zarówno granicy polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) 24 lutego 2022 roku lub później.

Wojciech Balczun

Może Cię zainteresować:

Gitarzysta rockowy Wojciech Balczun od czerwca doradzać będzie zarządowi Kolei Śląskich

Autor: Michał Wroński

26/05/2022

Katowice Dworzec PKP

Może Cię zainteresować:

PKP Intercity oferuje tanie bilety w obrębie miast Metropolii. Alternatywa wobec Kolei Śląskich i ZTM? Raczej uzupełnienie

Autor: Michał Wroński

10/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Płatonow próba

W erze bojkotu rosyjskiej kultury Teatr Śląski gra Czechowa

Budowa

Nie tylko Ukraińcy. Wieża Babel w firmach Śląska i Zagłębia

Rosyjskie symbole w Chorzowie

Prokuratura zajmie się sprawą rosyjskiej flagi w oknie

Władimir Putin

Osądzenie Putina? Prof. Grabowska: "Zależy od woli Zachodu"

Uchodźcy na granicy ukraińsko-polskiej

Przepisy dotyczące 40 zł na Ukraińca pisane na kolanie

Maciej Gramatyka, Marcin Krupa, Arkadiusz Chęciński

"Działania rządu spóźnione. Brak systemu pomocy uchodźcom"

Krystyna wolontariuszka z Ukrainy

Krystyna, studentka UŚ z Ukrainy, jest wolontariuszką