Od majówki więcej pociągów w Beskidy. Wcześniej na kolei wiele utrudnień

Tradycyjnie już w drugą niedzielę marca kolejarze dokonują wiosennej korekty rozkładu jazdy. Co to w praktyce oznacza dla pasażerów z naszego regionu? Na majówkę dostaną więcej weekendowo – świątecznych pociągów do Wisły z Katowic i Rybnika, a wcześniej… utrudnienia, objazdy, wyłączone stacje i przystanki, a także dłuższe postoje. Szczególnie mocno odczują je podróżni w Zagłębiu.

mat. pras. Katowice Airport
Linia lotniskowa Pyrzowice

Pomne doświadczeń zeszłorocznej majówki Koleje Śląskie zamierzają począwszy od 27 kwietnia do 8 czerwca uruchomić dwa dodatkowe pociągi do Wisły Głębce: „Sprinter Równica” jeździć ma z Katowic, zaś „Sprinter Stożek” z Rybnika. Oba pociągi kursować mają w dni wolne, a także 2 i 31 maja.

Już natomiast od najbliższej niedzieli (10 marca), wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, kursujący w relacji Katowice – Kraków pociąg „Gibki Cug" zatrzymywać się będzie także w podkrakowskiim Zabierzowie. Dodatkowy postój KS wprowadziły na wniosek samorządu województwa małopolskiego.

Większość czekających podróżnych w najbliższym czasie zmian będzie jednak nie tyle skutkiem autonomicznej decyzji przewoźnika, co koniecznością dostosowania się przez niego do trwających remontów i modernizacji.

W Zagłębiu wąskie gardło, objazdy, autobusowa komunikacja zastępcza

Ze względu na wejście w kolejna fazę przebudowy stacji Będzin od niedzieli (10 marca) pociągi nie będą już się na niej zatrzymywać. Pasażerowie będą mogli korzystać z oddalonego o ok. 1,5 km przystanku Będzin Miasto (po zakończeniu prac na S1 także z przystanku o roboczej nazwie Sosnowiec Środula).

12 i 13 marca oraz od 18 do 22 marca od godziny 22.30 zostanie wstrzymany ruch pociągów na szlaku Sosnowiec Główny – Katowice Zawodzie. Pociągi kursujące w godzinach nocnych zostaną wytrasowane drogą okrężną przez Mysłowice, natomiast pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej w relacji Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Katowice skomunikowanymi z pociągami do/z Gliwic i Częstochowy.

Od 29 kwietnia zostanie wprowadzona jednotorowa (wahadłowa) organizacja ruchu na szlaku Dąbrowa Górnicza – Będzin. Efektem ograniczenie przepustowości będzie skrócenie dwóch par połączeń relacji Gliwice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice do Sosnowca Głównego. Także w przypadku części pozostałych pociągów dojdzie do zmiany rozkładu jazdy.

Pociągi regionalne w Pszczynie będą musiały postać dłużej

Z ograniczeniem przepustowości muszą liczyć się także pasażerowie zmierzający z Katowic w stronę Bielska Białej i Żywca. Modernizacja linii na odcinku Kobiór – Czechowice-Dziedzice spowoduje bowiem, że ruch będzie prowadzony po jednym torze. To z kolei będzie powodować wydłużenie dla niektórych pociągów postojów w Pszczynie ze względu na konieczność oczekiwania na przyjazd pociągu z drugiego kierunku.

Koleje Śląskie tłumaczą, że z uwagi na zwiększoną liczba pociągów dalekobieżnych dla składów regionalnych zaplanowano późniejsze odjazdy w godzinach szczytu komunikacyjnego oraz wydłużone postoje.

Utrudnienia też na linii lotniskowej. Część składów pojedzie okrężną drogą

Ze względu na prace prowadzone na stacji w Zawierciu utrudnienia czekają również podróżnych wybierających się z Częstochowy do Katowic lub linią lotniskową przez Pyrzowice do Tarnowskich Gór. Jak informują KŚ nocą z 9 na 10, z 12 na 13, z 23 na 24 oraz z 26 na 27 ruch pociągów zostanie wstrzymany, a na odcinku Częstochowa – Zawiercie zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza.

Z kolei w noce z 17 na 18, z 18 na 19 marca, z 22 na 23 i z 24 na 25 kwietnia oraz z 16 na 17 maja pociągi linii lotniskowej pojadą drogą okrężną przez Łazy, co skutkować będzie wydłużeniem czasu jazdy. Dodatkowo w noc z 17 na 18 marca pociągi zostaną skierowane drogą okrężną przez Miasteczko Śląskie, co wpłynie na wcześniejszy odjazd z Tarnowskich Gór.

Pociag Kolei Śląskich w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Od 1 marca 2024 r. wspólny bilet w Metropolii. W tle przebudowa węzła w Katowicach

Autor: Michał Wroński

28/02/2024

Protest cpk mikolow

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Kolej do CPK nie daje miejsca na niuanse. Maciej Lasek rozczarował protestujących ze Śląska

Autor: Michał Wroński

01/03/2024

Pociag Kolei Śląskich w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie z rekordem za rok 2023. Powrót pasażerów widać od lat

Autor: Michał Wroński

26/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon