Od skrzata do olimpijczyka, czyli historia z szermierką. Gra miejska w Sosnowcu przeniesie uczestników w XIX wiek!

W niedzielę 10 września 2023 w Sosnowcu odbędzie się gra miejska "Od skrzata do olimpijczyka". Nasz portal jest patronem medialnym imprezy.

Gra miejska Od skrzeta do olimpijczyka w Sosnowcu

W Sosnowcu trwają przygotowania do niezwykłej imprezy. Zagłębiowski Klub Szermierczy wspólnie z Muzeum Pałac Schoena, Centrum Artystyczno-Biznesowym Pałac Dietla, portalem informacyjnym Ślązag oraz Urzędem Miejskim w Sosnowcu organizuje grę miejską „Od skrzata do olimpijczyka”.

Na uczestników czeka moc atrakcji. Będą wśród nich wyzwania szermiercze, konkursy sprawnościowe, łamigłówki logiczne i zagadki historyczne, a także atrakcyjne nagrody dla zwycięzców. A do tego zaproszenie do wspólnych treningów w Zagłębiowskim Klubie Szermierczy dla wszystkich chętnych. Gra skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, ale mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani. Wystarczy na adres e-mail gramiejska.zks@gmail.com wysłać wiadomość zawierającą nazwę drużyny, imiona i nazwiska oraz daty urodzenia uczestników (w grze mogą brać udział wyłącznie zespoły liczące od 3 do 6 osób w tym 1, maksymalnie 2 osoby dorosłe) oraz adres e-mail, na który organizatorzy prześlą komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji drużyny i podamy miejsce w Sosnowcu, z którego zespół rozpocznie zmagania w grze.

Czym jest gra miejska i czego mogą spodziewać się jej uczestnic? Wyobraźcie sobie, że Sosnowiec to wielka plansza, na której odbędzie się pasjonująca zabawa. Łączy ona w sobie elementy prawdziwej historii i to zarówno tej powszechnej, jak i lokalnej, z fabularną przygodą.

Przenieśmy się więc na chwilę do XIX wieku. Mamy rok 1888. W Paryżu spotykają się Pascal Grousset i baron Pierre de Coubertin. Obaj mają wielkie marzenie. Chcą, by sportowcy z całego świata spotykali się cyklicznie podczas zawodów wzorowanych na starożytnych igrzyskach olimpijskich. Niespełna sześć lat później, w czerwcu 1894 roku w Paryżu z inicjatywy barona de Coubertin odbywa się Międzynarodowy Kongres Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich. Bierze w nim udział 79 delegatów oraz 2000 zaproszonych gości. 23 czerwca 1894 r. powołane zostają do życia Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej. Powstaje Międzynarodowy Komitet Olimpijski, w skład którego wchodzi 15 przedstawicieli 12 krajów biorących udział w posiedzeniu Kongresu. Pierwszym prezesem MKOl zostaje Grek Dimitrios Wikielas. Ustala się, że sportowcy rywalizować będą w 10 dyscyplinach, m.in. gimnastyce sportowej, kolarstwie szosowym i torowym, lekkoatletyce, pływaniu oraz szermierce.

W latach 70-tych XIX wieku rozpoczyna się „złota era” Sosnowca. To wówczas do pogranicznej miejscowości na rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego sprowadzili się ludzie, którzy odcisnęli swoje piętno na dalszych losach osady. Prawa miejskie uzyskała w 1902 roku. W 1874 roku osiedla się tu Paul Lamprecht. Rok później dołączają do niego Ernst i Franz Schoen oraz Ludwig Mauve, a w roku 1878 Henryk Dietel wraz z żoną Klarą. Ci niezwykli ludzie byli nie tylko świetnymi biznesmenami, ale także wielkimi mecenasami nauki, kultury i sztuki. A co by się stało gdyby zainteresowali się nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi? I tu właśnie dochodzimy do sedna scenariusza gry miejskiej, jaka odbędzie się w Sosnowcu.

Pod koniec XIX-wieku miejscowi przedsiębiorcy - m.in. Schoenowie, Dietlowie i Lamprechtowie - łączą siły, by wspólnie znaleźć szermierzy, którzy powalczą o laury podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dlatego właśnie organizują turniej dla szermierzy, ale także młodych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, by fechmistrzowie, których sprowadzili z różnych stron świata, wybrali tych najbardziej obiecujących, którzy być może w przyszłości zapiszą się na kartach historii jako współcześni olimpijczycy.

W trakcie gry klubowi trenerzy, ale też zawodnicy - ci utytułowani ale i ci młodsi, którzy dopiero niedawno rozpoczęli swoją przygodę z szermierką - będą wtajemniczać uczestników zabawy w arkana sztuki szermierczej. Postarają się przekazać im jak najwięcej ze swoich umiejętności, a sędziowie oceniać będą postępy nowicjuszy i przyznawać im punkty. Drużyny będą musiały się także wykazać wiedzą z zakresu historii Sosnowca i ludzi z nim związanych. Każda prawidłowa odpowiedź udzielona przez uczestników to dodatkowa podpowiedź związana z kolejnymi miejscami, do których trzeba dotrzeć, by ukończyć zmagania i mieć większe szanse na końcowe zwycięstwo.

Zespoły można rejestrować do 6 września br. wyłącznie przy pomocy poczty elektronicznej gramiejska.zks@gmail.com. W grze może uczestniczyć maksymalnie 50 zespołów. O zakwalifikowaniu do udziału w grze decydować będzie data przesłania zgłoszenia.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.


Subskrybuj ślązag.pl

google news icon