Od świetlnych atrakcji po... szkołę magii. Czyli zimowe ferie w województwie śląskim. Oto lista najciekawszych wydarzeń

W 2023 roku ferie zimowe w województwie śląskim będą trwać od 16 do 29 stycznia. Jak wynika z najnowszej, krótkoterminowej prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego na razie nie możemy spodziewać się powrotu zimy. Które atrakcje zatem warto odwiedzić z dziećmi podczas tej bezśnieżnej przerwy zimowej? Sprawdziliśmy.

Katarzyna Pachelska
Ogród Świateł Pinokio

W poniedziałek, 16 stycznia, rozpoczną się ferie zimowe w województwie śląskim. Nie musimy przejmować się brakiem zimy, ponieważ wiele placówek i instytucji miejskich z myślą o dzieciach i całych rodzinach przygotowało sporo atrakcji.

Ogród Świateł w chorzowskiej Legendii

W sezonie zimowym 2022/23 Legendia zamieniła się w Ogród Świateł z motywem przewodnim „Pinokio”. Pierwszą wystawę Ogrodu Świateł zwiedzający mieli okazję zobaczyć już w 2021 roku. W tegorocznej edycji dla odwiedzających przygotowano m.in. kilkadziesiąt instalacji świetlnych, atrakcji multimedialnych i video-mappingi wraz z pełną oprawą dźwiękową. Zwiedzający mogą skorzystać również z 16. atrakcji Legendii, między innymi diabelskiego młyna oraz Legendii Flower. Na terenie ogrodu świateł rozlokowano również wiele photo-pointów.

Ogród Świateł Pinokio
Katarzyna Pachelska

Oprócz wystawy „Pinokio”, od 16 do 29 stycznia 2023 roku w Legendii odbędzie się wydarzenie „Magiczne Ferie w Jamie Bazyliszka”. Przez dwa tygodnie najmłodsi będą mogli wziąć udział w: warsztatach, animacjach, zajęciach artystycznych, balu przebierańców oraz wyprawie za kulisy Bazyliszka, podczas której dowiedzą się, jak działa atrakcja. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w przedziale wiekowym od 8. do 15. roku życia.

Etnoferie w skansenie

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie podczas tegorocznych ferii zorganizuje szereg warsztatów i tematycznych spotkań. Na uczestników codziennie będą czekać inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu. W pierwszym tygodniu ferii lekcje rozpoczną się od spotkania z góralką i zwiedzania zabudowań pochodzących z Beskidu Śląskiego. W pozostałe dni uczestnicy będą m.in. szyli breloczki w kształcie warzyw popularnych na dawnej wsi oraz odwiedzą zagrody zwierząt. Pierwszy tydzień etnoferii zostanie zakończony balem przebierańców.

W kolejnym tygodniu etnoferie rozpoczną się od zajęć nazwanych „Śladami dawnej magii”. Ich bohaterami będą m.in. południca, zmora czy utopiec. W pozostałe dni uczestnicy wybiorą się na wycieczkę po skansenie z przewodnikiem, wezmą udział w przedstawieniu teatralnym i ognisku, a na zakończenie dzieci przeniosą się do starej szkoły, gdzie będą mogły m.in. pisać za pomocą pióra.

Etnoferie Chorzów
Etnoferie Chorzów

Zimowa Szkoła Magii w Sztolni Królowa Luiza

W Katowicach przy ulicy Bogucickiej funkcjonuje „czarodziejska” kawiarnia o nazwie 9 3/4 Cafe. W ślad za nietypowym motywem lokalu podążyła Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, która podczas tegorocznych ferii zorganizuje Zimową Szkołę Magii. Drugi już semestr w tej niecodziennej szkole rozpocznie się już 14 stycznia.

W programie znalazły się: nauka transmutacji, nauka rzucania zaklęć, nauka różdżkarstwa, magiczna ścieżka sensoryczna, turniej „złotej kulki” oraz przejażdżka magicznym ekspresem Karlik. Oferta została przygotowana dla dzieci od czwartego roku życia oraz całych rodzin.

Filmowe zimowisko w Amoku

Kino Amok w Gliwicach zaprasza uczniów na ferie pełne filmowych przygód i twórczej zabawy. W dniach od 15 do 29 stycznia w kinie odbędą się zimowe seanse oraz zorganizowane zostaną warsztaty przeznaczone dla całych rodzin.

Jako pierwsza podczas Filmowego Zimowiska zostanie wyświetlona animacja „Zabawy w śniegu”. W repertuarze znalazły się również m.in.: Pamiętniki tatusia Muminka, Zadziwiający kot Maurycy oraz Bella i Sebastian. Nowe Pokolenie. Cały repertuar jest dostępny na stronie kina Amok.

Ferie zimowe ze Śląskim Ogrodem Botanicznym

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie podczas tegorocznych ferii postanowił zorganizować grę terenową pn. „Niedolisek rusza w świat”. Gra przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku.

Niedolisek spędził pierwsze miesiące życia w ośrodku dla zwierząt, lecz nadszedł czas, aby powrócił do lasu, jak się okazuje, to wcale nie jest takie proste – czytamy w opisie gry terenowej. – Z pomocą przychodzą mu dzikie zwierzęta, które razem z uczestnikami gry przeprowadzą szybki kurs przetrwania w zimowym lesie.

Gra będzie odbywać się od 16 do 21 oraz od 23 do 28 stycznia w godzinach od 10 do 15. By dobrze przygotować się do udziału należy ciepło się ubrać oraz wziąć ze sobą termos z ciepłą herbatą.

Niespodzianki w Parku Miliona Świateł

Z okazji ferii w Parku Miliona Świateł w Zabrzu przygotowano dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. W ten weekend rozpoczął się Festiwal Rzeźb Lodowych. Wystawa będzie dostępna w godzinach od 17 do 21 przez cały tydzień. Natomiast w przyszły weekend, 21 i 22 stycznia, odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w Festiwalu Zimowym.

Park Miliona Świateł Zabrze
Park Miliona Świateł Zabrze

W każdą sobotę i niedzielę stycznia w godzinach od 17 do 19 na terenie parku będzie można spotkać alpaki. Na terenie parku zwiedzający na co dzień mają okazję zobaczyć: Pałac Królowej Śniegu, świetlistą komnatę, górkę do zjeżdżania, multimedialną Kryształową Komnatę, kolorowy Polarny Pociąg, tron Królowej Śniegu i foto punkty.

Katowickie „Ferie z książką”

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała akcję „Ferie z książką” która jest przeznaczona dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu. lat. Podczas przerwy zimowej odbędą się: czytanie na dywanie, pasja koloru, środa z bajką, najcenniejszy skarb zimy, nie-zwykli: Życie pod wysokim napięciem, pastorałki z Piotrem Klimą, wernisaż wystawy rękodzieła Ewy Prochaczek, spotkanie z Aliną Chechelską, aktorką i podróżniczką oraz warsztaty plastyczne dla dzieci z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Zapraszamy do biblioteki wszystkich miłośników powieści graficznych, superbohaterskich serii komiksowych, klasyki polskiego komiksu czy japońskiej animacji i mangi – zachęca do udziału MBP w Katowicach. – Podczas „Ferii z książką” to właśnie obraz stanie się głównym punktem obserwacji, eksperymentów i poznania, podczas zimowych warsztatów, spotkań czy spacerów organizowanych w bibliotece lub w kooperacji z przyjaznymi siłami katowickich instytucji kultury.

Szczegółowa rozpiska wydarzeń odbywających się w trakcie ferii jest dostępna na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  Pingwiny Chorzów

  Może Cię zainteresować:

  Jesienno-zimowe zmiany w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. To warto wiedzieć przed wizytą w chorzowskim zoo

  Autor: Martyna Urban

  08/11/2022

  Pinokio Ogród Świateł Chorzów

  Może Cię zainteresować:

  Ogród Świateł ponownie w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku. Tym razem motywem przewodnim będzie Pinokio

  Autor: Katarzyna Pachelska

  30/09/2022

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon