Od Sztolni Fryderyk do pomników przyrody w dawnych rozlewiskach Dramy. Kajakowy Dramagedon z przewodnikiem

Rzeka Drama będzie największą atrakcją zaplanowanego na 1 lipca – z okazji Święta Metropolii – spływu kajakowego w Zbrosławicach i Pyskowicach. Dramagedon, jak nazwano wydarzenie, rozpocznie się jednak od zwiedzania niedawno wyremontowanego portalu wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk w Ptakowicach. Są i tacy, którzy twierdzą, że to miejsce przypomina scenerię z... „Władcy Pierścieni”. No cóż, uprzedzając nieco – potrzeba będzie trochę wyobraźni, ale Dramagedon to dobra okazja, by sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Kierunek GZM to doroczne święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego ramach odbędą się spacery i wycieczki po ciekawych miejscach GZM. W sumie zaplanowane zostały 133 wydarzenia. Jedną z atrakcji przygotowanych z okazji Święta Metropolii jest zaplanowany na sobotę, 1 lipca, Dramagedon, czyli spływ kajakami po rzece Dramie. Wycieczki będą się rozpoczynały co godzinę, od 9 do 15 w Zbrosławicach, około kilometra od wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk. Spływ zakończy się na wysokości Parku Miejskiego w Pyskowicach, gdzie przewodnik opowie o najciekawszych pomnikach przyrody występujących w dawnych rozlewiskach Dramy. Główną atrakcją będzie jednak sama rzeka. Więcej o Święcie Metropolii – na stronie kierunekgzm.pl.

Trzy kilometry Dramy

Dramagedon organizowany jest przez gminę Zbrosławice i miasto Pyskowice. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 1 lipca o godzinie 9.00. W spływie będzie mogło wziąć łącznie siedem 20-osobowych grup. Każda kolejna grupa rozpocznie swoją turę o pełnej godzinie. Ostatnia grupa zostanie oprowadzona po parku w Pyskowicach około godziny 17.30. W wycieczce po parku będzie mogło wziąć udział 200 osób.

Motywem przewodnim wydarzenia łączącego Zbrosławice i Pyskowice jest rzeka Drama. Wycieczka rozpocznie się na terenie Zbrosławic od zwiedzania wyremontowanego portalu wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk w Ptakowicach. W tym miejscu na uczestników wycieczki czekać będzie przewodnik, który opowie o wpisanym na światową listę UNESCO obiekcie. Następnie uczestnicy przemieszczą się do Zawady w gminie Zbrosławice, gdzie będzie czekać na nich spływ kajakiem Dramą na odcinku około trzech kilometrów. Koniec spływu został zaplanowany na wysokości Parku Miejskiego w Pyskowicach, gdzie dendrolog i przewodnik w jednej osobie opowie o najciekawszych pomnikach przyrody występujących w dawnych rozlewiskach Dramy.

Na dawnym rozlewisku

Pierwszoplanową bohaterką Dramagedonu będzie rzeka, niepozorna, choć o wielkim znaczeniu dla całej społeczności lokalnej. Uczestnicy poznają jej „relację” z Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach poprzez „Bramę Gwarków”, doświadczą ją bezpośrednio za sprawą niezwykle interesującego spływu kajakowego, dowiedzą się także o pomnikach przyrody na jej dawnych rozlewiskach.

Trasa wycieczki:

  • Zbiórka na nowym parkingu w Zbrosławicach około 1 km od wylotu głębokiej Sztolni Fryderyk
  • Zwiedzanie z przewodnikiem wylotu sztolni
  • Spływ kajakowy od Zawady do Pyskowic
  • Spacer edukacyjny z dendrologiem po Parku Miejskim na temat najwspanialszych pomników przyrody tego miejsca, czyli dawnego rozlewiska Dramy.

Wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że liczba miejsc na spływ kajakiem została już wyczerpana. Natomiast nadal można zapisać się na wycieczkę po Parku Miejskim – pod numerem telefonu: 32 332 60 38.

Osiedle willowe w Ligocie

Może Cię zainteresować:

Moderna na skraju miasta. Wycieczka do międzywojennej Ligoty. A tam perła architektury... w budowie

Autor: Tomasz Borówka

10/06/2023

Pałac Rheinbabenów, Siemianowice Śląskie

Może Cię zainteresować:

Siemianowice wielkich przemysłowców. Gdzie szukać śladów rodów Donnersmarcków, Rheinbabenów, Hohenlohe-Öhringenów

Autor: Katarzyna Pachelska

11/06/2023

Pałac Kultury Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Architektoniczna perła socrealizmu. Oto Pałac Kultury Zagłębia i jego wnętrza. „Zbiór elementów i detali przełożonych na zupełnie nowy język”

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon