Odliczamy dni do otwarcia Planetarium Śląskiego. Jak wygląda po remoncie? Sprawdźcie sami: sprzed obiektu zniknęło ogrodzenie

Już w czerwcu 2022 Planetarium Śląskie w Parku Śląskim zostanie ponownie otwarte. Modernizacja dobiega końca, trwają ostatnie prace, a ogrodzenie wokół niedawnego terenu budowy zostało już zdemontowane. Jak wygląda odnowione Planetarium Śląskie, które stanie się także Śląskim Parkiem Nauki? Zobaczcie zdjęcia.

Przypomnijmy, że modernizacja Planetarium Śląskiego trwała niemal cztery lata. Miała zakończyć się wcześniej, ale prace przeciągnęły się z powodu pandemii.

Planetarium Śląskie z zewnątrz prezentuje się świetnia

Planetarium wygląda efektownie już z zewnątrz, a jego powierzchnia została rozbudowana o ponad 2,5 tys. mkw. To pomieszczenia znajdujące się poniżej poziomu terenu. Całkowita powierzchnia wynosić ma teraz 7 tys. mkw. Wybudowano ponadto 25-metrową wieżę widokową, z której podziwiać będzie można panoramę Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. Prace realizowała firma Budimex.

W nowych pomieszczeniach powstały między innymi pokoje klimatyczne (zwiedzający będą mogli sami poczuć jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury), kolumna pogodowa (w której można wytworzyć mgłę, chmurę, opady deszczu i śniegu, a nawet tornado). W Planetarium pojawić się ma również symulator umożliwiający wirtualny lot w kosmos.

Obrazy w rozdzielczości 8K na sferycznym ekranie

Co istotne, zmodernizowano salę projekcyjną, a stary, ponad 60-letni projektor Zeissa został przeniesiony do innego budynku. Zastąpi go nowoczesne japońskie urządzenie: dzięki systemowi cyfrowych rzutników będzie można wyświetlać ruchome obrazy w rozdzielczości 8K na sferycznym ekranie. W sali projekcyjnej wymieniono także fotele i system dźwiękowy.

Jak poinformowało Planetarium Śląskie, przygotowano już premierowy seans „Miriady parseków kosmicznej podróży". Autorami scenariusza są dyrektor planetarium Stefan Janta oraz Jarosław Juszkiewicz, którzy stworzyli już „Kosmiczne Głazy", „Podróż Małego Księcia", czy „Kometę nad Szwajcarską Doliną".

Planetarium Śląskie zostanie ponownie otwarte w pierwszej połowie czerwca. Zobaczcie, jak wygląda po modernizacji.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon