Ogłoszono nominacje w 55. edycji nagród teatralnych Złote Maski za 2022 rok. Sprawdźcie, kto ma szansę na zwycięstwo

Złote Maski to najbardziej ceniona i najstarsza nagroda teatralna w województwie śląskim. W tym roku przypada 55. edycja tej nagrody. Znamy już nominacje w tym konkursie. Sprawdźcie, kto ma szansę na zdobycie statuetki.

Materiały prasowe
Zlote maski nagrody

We wtorek, 25 kwietnia, ogłoszono nominację do Złotych Masek, nagród teatralnych województwa śląskiego.

Jury wzięło pod uwagę przedstawienia, których premiery odbyły się w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W roku 2022 zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów.

- Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że dostarczacie nam niezapomnianych wrażeń. Teatr to ludzie, wrażliwość i emocje, szansa na dotknięcie istoty sztuki. Złote Maski są formą docenienia Państwa ciężkiej pracy, kreatywności i talentu. Śląskie to region niezwykle zróżnicowany, bogaty w tradycje i kulturę, dziękuję za to, że przenosicie te wartości na scenę i jesteście ambasadorami województwa śląskiego - mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2022:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

 • „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka, w dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszki i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

 • „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w adaptacji Daniela Arbaczewskiego, w reżyserii Arkadiusza Klucznika w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • „Zakazane dzieci – opowieść Korczakowska” Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Hanna Zbyryt za rolę Kunegundy w spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w reżyserii Rafała Szumskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
 • Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Barbara Guzińska za rolę Lettycji Douffet w spektaklu „Lettycja i lubczyk” Petera Shaffera w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • Robert Talarczyk w spektaklu „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha koprodukcja STUDIO teatrgalerii, Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatru Łaźnia Nowa i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
 • Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Mariusz Galilejczyk za rolę Maxa Majera w spektaklu „Spin Doktor” w reżyserii Grzegorza Krawczyka w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 • Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Agata Małycha-Szczypuła za rolę Ośmiornicy w spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Radosław Sadowski za rolę Szczurka w spektaklu „Urodziny w Nigdylandii…” Marty Guśniowskiej w reżyserii Agnieszki Błaszczak w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

NIE PRZYZNANO

Zgodnie z § 4 ust. 3 Regulaminu przyznawania nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim, w przypadku braku nominowanych do nagrody w danej kategorii, komisja może zaproponować równorzędną nagrodę w innej kategorii regulaminowej. Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 • Grażyna Bułka za role: Heloise w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej i Omy w spektaklu „Węgla nie ma” w reżyserii Jacka Jabrzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Michał Czaderna za rolę Hermana w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria REŻYSERIA

 • Agata Duda–Gracz za reżyserię autorskiego spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Cezary Tomaszewski za reżyserię spektaklu „Faraon” w adaptacji i dramaturgii Grzegorza Niziołka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA

 • Agata Duda–Gracz za scenografię do spektaklu „Odys i świnie, czyli opowieść mitomana” w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach we własnej reżyserii.
 • Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

 • Anna Piotrowska za choreografię w spektaklach „Panny z przyszłości” i „Bestie” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark we własnej reżyserii.
 • Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Artur Żymełka za choreografię w spektaklu baletowym „Pictures of Poland” w Operze Śląskiej w Bytomiu we własnej reżyserii.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Wobec braku nominacji w kategorii AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii NAGRODA SPECJALNA.

 • Iga Gańczarczyk i Remigiusz Brzyk za podjęcie tematu pamięci w spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w dramaturgii Igi Gańczarczyk i w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Monika Urbaniak za projekt plakatu do spektaklu „Złota” w adaptacji Anny Wieczorek, w reżyserii Anny Wolszczak w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
 • Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Spektakl 5:00. UA w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego – za poruszenie wyjątkowych i aktualnych treści.
 • Dorota Sabak-Ciołkosz za kostiumy do spektaklu „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
 • Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosvelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Olga Tokarczuk

Może Cię zainteresować:

Wciąż trudno uwierzyć, ale nadchodzi światowa premiera nowego dzieła noblistki. W Katowicach! Grają sami faceci

Autor: Katarzyna Pachelska

16/03/2023

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

Grażyna Bułka: Jestem dziewczyną z Lipin. Mogłam wyjechać do Niemiec, ale nie chciałam. Tu jestem u siebie

Autor: Patryk Osadnik

10/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon