Ogólnopolska Awaria Systemu CEPiK. Brak możliwości rejestracji pojazdów i wydawania prawa jazdy

W całej Polsce trwa awaria Systemu CEPiK. Kierowcy nie mają możliwości rejestracji pojazdów i otrzymania dokumentu prawa jazdy. Usterka prawdopodobnie zostanie naprawiona we wtorek, 23 sierpnia.

FB UM w Cieszynie
Wydział komunikacji Cieszyn

W poniedziałek, 21 sierpnia kierowcy nie będą mieli możliwości rejestracji pojazdów lub otrzymania dokumentu prawa jazdy. Dotyczy to wszystkich Wydziałów Komunikacji Urzędów Miejskich i Miast na terenie województwa śląskiego i poza nim. Powodem jest ogólnopolska awaria systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Problemy występują w całym kraju, ponieważ CEPIK 2.0 jest scentralizowanym systemem. Trwają prace nad usunięciem usterki. Na razie nie wiadomo, co było jej przyczyną. Prawidłowe działanie systemu CEPIK prawdopodobnie ma zostać przywrócone we wtorek, 22 sierpnia.

Czym jest SI CEPiK?

To system informatyczny, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są między innymi dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach.

SI CEPiK od 1 stycznia 2016 r. jest prowadzony przez Ministra Cyfryzacji. Utrzymaniem i modernizacją SI CEPiK oraz realizacją udostępniania danych jednostkowych zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki. Zasady prowadzenia SI CEPiK reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka