Ogromna awaria na kolei. Odwołane i opóźnione pociągi

W kilkunastu lokalnych centrach sterowania ruchem wystąpiły usterki – informuje PKP PLK. Dwa z nich znajdują się w województwie śląskim. W związku z tym wiele pociągów jest opóźnionych, a część została odwołana.

Dworzec pociąg

Do awarii w kilkunastu lokalnych centrach sterowania ruchem kolejowym doszło w czwartek, 17 marca 2022 r., około godziny 4.00. W województwie śląskim dotyczy to Czechowic-Dziedzic i Poraju.

- Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą – informuje Mirosław Siemieniec z PKP PLK.

W śląskiem utrudnienia występują m.in. na trasach Żywiec – Katowice, Cieszyn – Czechowice-Dziedzice, Gliwice – Częstochowa czy Częstochowa – Tychy.

- Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji – dodaje Mirosław Siemieniec.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

- W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

AKTUALIZACJA:

W związku z awarią systemów kolejowych w ZTM honorowane są bilety kolejowe. Na ich podstawie do odwołania można jeżdzić autobusami, tramwajami i trolejbusami Zarządu Transportu Metropolitalnego.

W styczniu 1945 Armia Czerwona wkroczyła na Śląsk. "Wyzwolony" Bytom z wypalonym Rynkiem.

Może Cię zainteresować:

Niszczenie ukraińskich miast budzi smutne wspomnienia w Ślazakach. Śląsk w roku 1945 też spotkał taki los

Autor: Tomasz Borówka

16/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koleje Śląskie

Pociągi ruszyły. Awaria w woj. śląskim usunięta

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy