Ogromna awaria na kolei. Odwołane i opóźnione pociągi

W kilkunastu lokalnych centrach sterowania ruchem wystąpiły usterki – informuje PKP PLK. Dwa z nich znajdują się w województwie śląskim. W związku z tym wiele pociągów jest opóźnionych, a część została odwołana.

Dworzec pociąg

Do awarii w kilkunastu lokalnych centrach sterowania ruchem kolejowym doszło w czwartek, 17 marca 2022 r., około godziny 4.00. W województwie śląskim dotyczy to Czechowic-Dziedzic i Poraju.

- Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą – informuje Mirosław Siemieniec z PKP PLK.

W śląskiem utrudnienia występują m.in. na trasach Żywiec – Katowice, Cieszyn – Czechowice-Dziedzice, Gliwice – Częstochowa czy Częstochowa – Tychy.

- Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji – dodaje Mirosław Siemieniec.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

- W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

AKTUALIZACJA:

W związku z awarią systemów kolejowych w ZTM honorowane są bilety kolejowe. Na ich podstawie do odwołania można jeżdzić autobusami, tramwajami i trolejbusami Zarządu Transportu Metropolitalnego.

W styczniu 1945 Armia Czerwona wkroczyła na Śląsk. "Wyzwolony" Bytom z wypalonym Rynkiem.

Może Cię zainteresować:

Śląsk 1945: Armia Czerwona zostawiła po sobie zgliszcza. Rosjanie robią teraz to samo na Ukrainie

Autor: Tomasz Borówka

26/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon