Onkologia dziecięca w Chorzowie zawieszona na kolejne cztery miesiące

Zawieszenie Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie zostało przedłużone o kolejne cztery miesiące. – Łóżka z zawieszonego Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej zostały zadysponowane tymczasowo dla dzieci z oddziału pediatrycznego – informuje Katarzyna Hohuł, rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Zawieszono oddział onkologii dziecięcej w Chorzowie

Działalność Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie miała być zawieszona do końca 2023 roku. Niestety w tej kwestii niewiele się zmieniło. Zapadła jedynie decyzja o przedłużeniu zawieszenia o kolejne cztery miesiące – do końca kwietnia.

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy przed miesiącem, w miejsce Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej przeniesiono część Oddziału Pediatrycznego.

– Jesteśmy w okresie dość mocno infekcyjnym, przyjmujemy bardzo dużo dzieci także z ościennych miast na Oddział Pediatryczny, na którym brakuje miejsc. Zdarzają się przypadki infekcji nie tylko górnych dróg oddechowych, ale występuje także koronawirus. Z uwagi na zaistniałą sytuację, łóżka z zawieszonego Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej zostały zadysponowane tymczasowo dla dzieci z oddziału pediatrycznego – informuje Katarzyna Hohuł, rzeczniczka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Decyzja o przyszłości oddziału zapadnie po wyborach?

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej został zawieszony z powodu braku personelu. Na początku grudnia rzeczniczka placówki przekazała nam, że poszukiwany jest lekarza, który mógłby nim pokierować, a także dwóch lub trzech specjalistów w zakresie hematologii dziecięcej. Tym razem nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie jest zapełnianie wakatów. Konkurs „na udzielanie lekarskich świadczeń zdrowotnych w zakresie koordynowania Oddziałem Hematologii i Onkologii Dziecięcej” unieważniono w listopadzie, ponieważ nikt się do niego nie zgłosił.

  Oddział po raz pierwszy został zawieszony w sierpniu 2019 roku, kiedy dwie ostatnie specjalistki przeszły na emeryturę. Wówczas przerwa trwała cztery miesiące. Kolejny raz zawieszono go w lipcu 2023 roku, tylko na dwa tygodnie, ale czarne chmury zbierały się nad nim dużo wcześniej. Dokładnie dwa miesiące przed tym informowaliśmy, że pilnie poszukiwani są lekarze. Później zaczęto przenosić młodych pacjentów do innych szpitali. Ostatecznie kryzys udało się zażegnać, ale na krótko. Oddział ponownie zawieszono w październiku (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

  7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. W kuluarach usłyszeliśmy, że najprawdopodobniej po nich zapadnie ostateczna decyzja dotycząca przyszłości Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej.

  Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Chorzowie

  Może Cię zainteresować:

  „Onkologia dziecięca w Chorzowie umiera po cichu”. Oddział zawieszony do końca roku. Co dalej?

  Autor: Patryk Osadnik

  04/12/2023

  Marek Błoński

  Może Cię zainteresować:

  Marek Błoński, likwidator Polskiej Agencji Prasowej: "Przeczytałem o sobie, że jestem... Napoleonem z Bytomia"

  Autor: Patryk Osadnik

  05/01/2024

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon