Spacer po osiedlu Ruch w Chorzowie. Dalej dobrze się tu żyje, mimo iż przy średnicówce

Z cyklu: "Przedwojenna deweloperka w dobrym stylu": osiedle Ruch w Chorzowie. Enklawa ma już swoje lata, ale to wciąż jedna z najlepszych do życia okolic tego miasta. Wybraliśmy się na spacer po tej willowej części Chorzowa.

Znacie osiedle Ruch w Chorzowie? Jeżeli przejeżdżając Drogową Trasą Średnicową koło stadionu Niebieskich spojrzycie na przeciwną stronę DTŚ, zobaczycie wyłaniające się ponad ekranami dźwiękochłonnymi górne piętra i dachy willi. To tam.

Wille pochodzą z lat 30. XX wieku. To wtedy na kresach ówczesnego Chorzowa wytyczono dzisiejsze ulice takie jak Wesoła, Jasna, Czysta, Szczęśliwa, Słoneczna, Dobrodzieńska czy aleja BoWiD. Wyrosły przy nich modernistyczne wille dla klasy średniej (ale niejedną wybudowali i górnicy). Początkowo wśród tych ulic była również Cicha. Początkowo, ale i bardzo długo - zniknęła dopiero w związku z budową DTŚ, która pochłonęła też część osiedla. Wyburzono wówczas dwa rzędy domów. Obecna Cicha, przy której położony jest stadion Ruchu Chorzów, przebiega całkowicie inaczej.

Osiedle Ruchu wydaje się pozostawać w cieniu tego chorzowskiego obiektu sportowego. Ale tylko na pozór, szczególnie odkąd Ruch Chorzów nie gra w Ekstraklasie. Kibicowskie i kibolskie burze rozładowują się przeważnie po drugiej stronie średnicówki. W modernistycznych willach osiedla Ruch (w czasach PRL doszły do nich domy robotnicze dla pracowników huty Kościuszko) żyje się cicho i spokojnie. Chociaż nie bajkowo. Czas nie stoi tu w miejscu i swoim zębem nadgryzł niejedną z wiekowych już bez mała willi. Niektóre są odnowione i utrzymane wręcz wzorowo, innym sypie się tynk i rdzewieją płoty ich ogrodów. Widać, że nie każdemu właścicielowi zbywa sił i pieniędzy na remonty.

Jednak nie burzy to klimatu osiedla. Jego senne uliczki, nieraz jeszcze wybrukowane, wśród willi i zielonych ogrodów, to coś więcej niż okolica na wyjątkowy w Chorzowie spacer. Dobrze się tu żyje.

Żal tylko, że to przecież w wolnej już Polsce część stylowego osiedla wyburzono. Budzi to złe skojarzenia, przywodząc na myśl to, co za czasów PRL Zdzisław Grudzień, niesławnej pamięci I sekretarz katowickiego KW PZPR, uczynił z Giszowcem. Miasto Chorzów też powinno zdawać sobie sprawę z wartości unikatowego zespołu architektonicznego z czasów II Rzeczypospolitej, jaki posiada na swoim terenie i otoczyć go opieką konserwatorską.

"Przedwojenna deweloperka w dobrym stylu", zostańcie z nami.

Zajączka Kilińskiego Katowice 12

Może Cię zainteresować:

Czy to Kopenhaga albo Salzburg? Mości państwo, toż to Katowice. Bajka niedaleko centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Wille na Knajfeldzie w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Czy bytomski Knajfeld to najpiękniejsza dzielnica przedwojennych willi i rezydencji na Śląsku? Nie zaprzeczę

Autor: Tomasz Borówka

22/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon