Historia na jednym zdjęciu. Ostatni koncert Kiepury w Katowicach przed wybuchem wojny

15 lipca 1939 odbył ostatni koncert Jana Kiepury w Katowicach przed wybuchem II wojny światowej. Kiepura przybył do Katowic dzień wcześniej. Wielki śpiewak występował w polskich miastach, zachęcając ludność do wpłacania datków na Fundusz Obrony Narodowej.

Śląska Biblioteka Cyfrowa
Powitanie Jana Kiepury w Katowicach 14 lipca 1939

Kiepura przyjechał do Katowic pociągiem. Jak nietrudno się domyślić, na dworcu kolejowym witały go tłumy.

Już na peronie spotkała Kiepurę spontaniczna owacja, a kiedy przechodził przez halę główną szpalerem, utworzonym przez gęstwę entuzjastów jego głosu, potężniały okrzyki i oklaski. Mistrz, opuszczający dworzec w otoczeniu delegatów miasta, niosący na naręcze pięknych kwiatów, wyrósł nagle nad tłum, uniesiony na barkach
entuzjastów - pisał reporter ówczesnej gazety.

W Katowicach Mistrz zatrzymał się w znanym mu dobrze, ekskluzywnym hotelu "Monopol", położonym nieopodal dworca. Jeszcze tego wieczora spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Jej atmosfera była dość swobodna. Kiepura, zapytany, czy wystąpi też w Sosnowcu, odpowiedział że chętnie by to uczynił, lecz brak mu czasu. Gdyby było pięciu Kiepurów, to każdy z nich na pewno miałby gdzie śpiewać - dodał. Kiedy zagłębiowski dziennikarz śmiało doradził, by Kiepura postarał się pięcioraczki, tenor odrzekł z humorem, że rozwiązania tej sprawy w podobny sposób nie wyklucza, gdyż byłoby to jak przysłowie mówi przyjemne z pożytecznym połączone.

Następnie Kiepura zaśpiewał z balkonu "Monopolu" dla zgromadzonej przed hotelem rzeszy wielbicieli. Nazajutrz wraz z Jerzym Gardą wystąpił na dzisiejszym placu Sejmu Śląskiego przed dwudziestotysięczną ponoć publicznością. Jak się miało okazać, był to jego ostatni koncert w Katowicach na wiele, wiele lat. Na następny trzeba było czekać aż do roku 1958.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowe centrum GOP

Teatr Śląski w Sosnowcu? No właśnie... był taki pomysł

Świętochłowice Katowicka 1929 1930

Świętochłowice: piękna ulica Katowicka na starych zdjęciach

Bytom w latach 90

Jak wyglądał Bytom w 1993 roku? Pan ze Szwajcarii ujrzał TO

Chorzów Staw Hutniczy

W centrum Chorzowa... pływano kiedyś na łódkach. Bo staw był

Jerzy Ziętek

Jerzy Ziętek, dobry gospodarz Katowic

Przemysł Śląska i Zagłębia w XIX wieku

Katowice? Mała dymiąca wieś. Śląsk i przemysł w XIX wieku

Restauracja Przystań w latach 50.

Ulubiona miejscówka Ziętka w WPKiW: Przystań. Nieznane foty