Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki. Aktor spoczął na cmentarzu w Warszawie

W czwartek, 29 września 2022 r., odbył się pogrzeb Franciszka Pieczki. Uroczystości miały charakter państwowy, wziął w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda.

fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Franciszek Pieczka pogrzeb

Msza św. za zmarłego Franciszka Pieczkę odprawiona została o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy trumna z ciałem aktora została odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie. Pogrzeb miał charakter państwowy. Wybitnego artystę pożegnała m.in. rodzina, znani aktorzy oraz prezydent Andrzej Duda.

„Wzorzec do naśladowania dla wielu z nas”

- To nie tylko pożegnanie wielkiego aktora, ale pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka niezwykle porządnego, rzetelnego, życzliwego, dobrego, a zarazem szlachetnego. Polskość i śląskość razem były wtopione w duszę Franciszka Pieczki. Swoim życiem pokazywał, że film może budować człowiek, że może pokazywać jaki ten człowiek być powinien. Cieszył się sympatią i szacunkiem jako aktor, Ślązak, Polak. Niezwykłe, a zarazem zwykłe życie. Wzorzec do naśladowania dla wielu z nas – mówił prezydent Andrzej Duda.

Oprawę mszy św. pogrzebowej przygotował Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. W uroczystościach wzięła także udział orkiestra górnicza.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów. Wystąpił m.in. w filmach "Żywot Mateusza", "Austeria", „Ziemia obiecana” czy "Perła w koronie" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies".

W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. Cztery lata późnej został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, a w ubiegłym roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej. Zmarł 23 września 2022 r., w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka nie żyje

Może Cię zainteresować:

"Zawsze będę Ślązakiem" - mówił Franciszek Pieczka. Został aktorem, choć ojciec zlał go kiedyś za wizytę w kinie

Autor: Marcin Zasada

24/09/2022

Franciszek Pieczka 1

Może Cię zainteresować:

Ostatnie zdjęcia Franciszka Pieczki z planu filmowego. Do końca życia robił to, co kochał

Autor: Redakcja

26/09/2022

Słonce wschodzi raz na dzień

Może Cię zainteresować:

Łukaszewicz wspomina Pieczkę: To był niezwykle skromny człowiek. Miał w sobie przychylność i ciepło

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon