Oszuści po raz kolejny atakują. Tym razem podają się za Królową Elżbietę... której śmierć upozorowano

Internauci podzielili się nowym sposobem na oszustwo. Tym razem wyłudzacze podają się za Królową Elżbietę II, której śmierć rzekomo upozorowano. Przestępstwa miał dokonać jej syn Karol, który chciał objąć tron. "Piszę z innego profilu, bo obawiam się, że Karol obserwuje internet. Potrzebuję 500 zł."

Królowa Elżbieta nowy rodzaj oszustwa

We wtorek, 13 września mieszkanka Piekar Śląskich otrzymała SMS, z numeru o kierunkowym przypisanym obszarowi Wielkiej Brytanii, o niecodziennej treści. W wiadomości zwróciła się do niej Królowa Elżbieta, która poprosiła o pomoc. Wyjaśniła, że jej śmierć została sfingowana.

- Cześć to ja Królowa Elżbieta. Żyję i mam się dobrze. Wieści o mojej śmierci to spisek mojego syna Karola. Piszę z innego profilu, bo obawiam się, że Karol obserwuje internet - wytłumaczyła potencjalna Królowa.

Monarchini w dalszej treści wiadomości prosi o wpłatę 500 zł - najlepiej blikiem, aby kupić bilet do Londynu i odzyskać tron. Królowa obiecuje także że po powrocie odda kwotę, nada tytuł Lorda, a także zaadoptuje adresata wiadomości. To będzie wielka zasługa dla Wielkiej Brytanii.

Internauci wyśmiewają nowy sposób na oszustwo

W piekarskiej grupie posypały się komentarze internautów, którzy drwią z nowego rodzaju oszustwa.

- Naprawdę myślicie, że ktokolwiek jest w stanie w to uwierzyć? - sugeruje internautka.

- Kupiłam bilet może odebrać podaję adres: Kalwaryjska xyz, 41-940 Piekary Śląskie. Zapraszam po odbiór. Dorzucę jeszcze coś w gratisie - pisze kolejna piekarzanka.

Policjanci ostrzegają przed "cwanymi" oszustami

Oszuści Internetowi cały czas prześcigają się w tworzeniu nowych sposobów wyłudzania danych osobowych, czy pieniędzy. Często wykorzystują sprawdzone wcześniej metody, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany, które usypiają czujność użytkowników Internetu. Oto kilka przykładów:

  • Oszustwa na tzw. „Wygraną w loterii”- są podobne do oszustwa nigeryjskiego. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail z informacją, o rzekomej wygranej w loterii i prośbą o dane osobowe w celu przekazania zwycięzcy wysokiej nagrody. Tak jak w przypadku oszustwa nigeryjskiego - ofiary proszone są o zaliczkę na pokrycie opłat bankowych oraz w niektórych przypadkach również o dane osobowe itp. Podane przez użytkowników dane mogą być ponadto wykorzystane do kradzieży tożsamości i dokonania innych przestępstw;
  • Oszustwo na tzw. odszkodowanie: przestępstwo bazujące na „oszustwie nigeryjskim”. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail informującą o rzekomym utworzeniu funduszu wypłacającego odszkodowania ofiarom oszustwa nigeryjskiego. Ofiara może otrzymać wysokie odszkodowanie, ale tak jak w przypadku klasycznego oszustwa nigeryjskiego, musi oczywiście wpłacić niewielką kwotę manipulacyjną;
  • Oszustwa na tzw. „zakochaną dziewczynę”, z użytkownikiem adresu e-mail, kontaktuje się osoba podająca się za młodą kobietę, pochodzącą z jednego z krajów, np. zza wschodniej granicy. Następnie po wymianie korespondencji kobieta wyznaje, że jest bardzo zakochana i chce jak najszybciej przyjechać do kraju ofiary. W ostatniej chwili okazuje się, że młoda kobieta nie ma pieniędzy na podróż. Prosi więc o gotówkę na opłacenie biletów lotniczych, wizy itp. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt się urywa.

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego (cyberprzestępstwa) ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze, najlepiej najbliższej dla miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym w danym momencie się znajduje. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon