Otwarcie nowego ukraińskiego bistro "Smaki Ukrainy". Punkt sprzedaży z Zeltra przeniósł się do Agory

Nowe bistro "Smaki Ukrainy" zostało otwarte na drugim piętrze centrum handlowego Agora. W menu znalazły się: pierogi, pielmieni, barszcz, tort wątróbkowy i gołąbki. Bistro będzie prowadzone przez Ukrainki, które dotychczas gościnnie sprzedawały przysmaki w barze Zelter.

W piątek, 29 kwietnia na drugim piętrze Agory, tuż obok kina otwarte zostało nowe bistro "Smaki Ukrainy". Lokal będzie prowadzony przez cztery Ukrainki, które dotychczas lepiły pierogi i sprzedawały je w barze Zelter. Kwiaty dla koordynatorki lokalu i zatrudnionych Ukrainek wręczył prezydent Mariusz Wołosz.

- Nikt z nas nie spodziewał się takiej sytuacji, że będziemy musiały uciekać. Cieszymy się, że znalazłyśmy tu w Bytomiu bezpieczne miejsce. Dla mnie liczy się to, że mam tutaj ludzi, którzy pomagają i wspierają cały czas. Mimo, że straciłam dwie prace w Ukrainie, zacznę tutaj od nowa. Wierzę, że wszystko samo się poukłada - mówi Iryna, jedna z pracownic bistro.

Ukrainka dodaje, że nie spodziewała się, że takie bistro może powstać. Dużym zaskoczeniem dla niej jest zainteresowanie Polaków kuchnią ukraińską. Na co dzień na wschodzie dania te są przyrządzane codziennie, a w Polsce są rarytasami.

- Ukrainki, które przyjeżdżają tu do Bytomia często nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Oglądają wiadomości, które niestety nie są dobre. Chciałabym pomóc tym kobietom, znaleźć pracę i swoje miejsce w Polsce. Angażuje się w tworzenie miejsc pracy, organizację koncertów charytatywnych, a to wszystko dla nich, bo sama kiedyś czułam się tu obco - podkreśla Irena Karanets, Ukrainka mieszkająca w Bytomiu.

wręczenie kwiatów Irenie Karanets
MU

A na deser torcik z wątróbki

Dużym zaskoczeniem wśród gości był torcik z wątróbki. Jest to wytrawny przekładaniec mięsa drobiowego z plackami posypany żółtkiem i marchewką, posmarowany majonezem. W Ukrainie podawany jest jako starter. Oprócz tego do degustacji wystawione zostały tradycyjnie: pierogi 7 szt. za 10 zł, pielmieni 13 szt. za 10 zł oraz barszcz również za 10 zł. W witrynie lokalu na sprzedaż wystawiono: gołąbki z sosem za 10 zł oraz zupę z frykadelkami (kotlecikami) drobiowymi - również za 10 zł.

tort z wątróbki
MU
- Dziś wyjątkowo wszystkie potrawy zostały przygotowane na wynos. Nie wiedziałyśmy, ile gości nas odwiedzi. Od jutra będzie można zjeść u nas, wziąć potrawy na wynos, a także zakupić mrożone pierogi i pielmieni - dodaje Karanets.

Bistro będzie czynne w godzinach otwarcia Agory, czyli od poniedziałku do soboty w godzinach 9-21. Na razie w bistrze będą pracować cztery Ukrainki. - Gdy lokal zacznie się rozkręcać i ludzie będą zainteresowani potrawami wtedy będziemy zatrudniać kolejne osoby.

Przeprowadzka z Zeltra

W barze Zelter przy lepieniu pierogów od 15 marca do 15 kwietnia pracowało 15 Ukrainek. Cztery znalazły pracę w nowym bistrze, pozostałe zostały zatrudnione w okolicznych lokalach gastronomicznych i jako pomoce domowe. Jedna z Ukrainek będzie wypiekać domowe pierniczki, które również będą sprzedawane w bistrze. - Zawsze mówię moim dziewczynom, że ich nie zostawię, bo po prostu nie potrafię. Każdej z nich postaram się znaleźć miejsce pracy i możliwość zarobku.

polsko-ukraińskie pierniczki
MU

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kozaczki bistro Katowice 9

Bistro ukraińskie Kozaczki otwiera się 1.12 w Katowicach

Spiż, Katowice

Popularna katowicka dyskoteka zostanie zamknięta?

Bar mleczny Europa, Katowice

Kultowy Bar Mleczny Europa przy Mickiewicza działa dalej

Kołocz

Kołocz, symbol śląskiej gościnności, będzie miał gyburstag

Bufet na Uniwersyteckiej Katowice 3

Ukraińcy z Charkowa otworzyli Bufet w Katowicach

Tarnowskie Góry lodoovka

Tarnowskie Góry. Nowa lodziarnia na Osadzie Jana

Nowa lodziarnia w Tarnowskich Górach

Miesiąc działalności nowej lodziarni "Na Zimno"