Otwarto Gliwicką Przystań 35. Znajdą tam miejsce m.in. uchodźcy z Ukrainy

W gliwickiej dzielnicy Szobieszowice otwarto dziś (10 maja 2022 r.) Gliwicką Przystań 35. To miejsce, które docelowo będzie służyło potrzebującym wsparcia mieszkańcom miasta. Jednak najpierw znają tam schronienie uchodźcy z Ukrainy.

fot. materiały prasowe
Gliwicka Przystań

Trzypiętrowy budynek przy ul. Warszawskiej 35a w Gliwicach, w którym kiedyś mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, przeszedł pełną metamorfozę. Gliwicka Przystań 35 stanie się tymczasowym domem dla blisko setki uchodźców z Ukrainy. Miejsce udało się szybko m.in. dzięki mobilizacji samorządu, środowiska biznesu czy wolontariuszy.

Miejsce dla uchodźców z Ukrainy i mieszkańców Gliwic

– Gliwicka Przystań 35 to kolejny realny wymiar współpracy samorządu z biznesem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu firm IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT, Radan powstało wyjątkowe miejsce, które przez najbliższy czas będzie domem dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, trafili do Gliwic. Co ważne jednak – po zakończeniu konfliktu zbrojnego, budynek przy ul. Warszawskiej 35a będzie wykorzystywany jako zaplecze socjalne dla potrzebujących mieszkańców Gliwic – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Na trzech kondygnacjach, w ponad 30 wyremontowanych i urządzonych pokojach, schronienie znajdzie kilkadziesiąt rodzin. Zgodnie z ideą Gliwickiej Przystani 35, obiekt ten będzie czymś więcej niż tylko miejscem noclegowym. Dlatego przygotowano nie tylko sypialnie, ale też pomieszczenia wspólne: kuchnię, jadalnię, pokoje do zabawy i nauki i dla dzieci. Parter został zaaranżowany z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami.

Przez najbliższe miesiące Gliwicka Przystań 35 będzie domem dla wielu ukraińskich rodzi, które uciekły przed wojną. Specjaliści gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą ich wspierali w procesie integracji społecznej, dadzą wsparcie psychologiczne i emocjonalne. - Wszystko po to, by zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i stworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu decyzji dotyczących dalszych planów życiowych – zaznacza Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. - W przyszłości powstaną tu mieszkania treningowe, które będą ogromną szansą na osiągniecie samodzielności dla osób doświadczających różnych wyzwań i kryzysów życiowych – dodaje.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców