Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin. Platforma Obywatelska obiecuje na Śląsku podwyżki w budżetówce i zamrożenie rat kredytów

Podwyżki dla budżetówki, zamrożenie rat kredytów i "obligacje antydrożyźniane" – to pakiet ratunkowy dla polskich rodzin, który proponuje Platforma Obywatelska. Dziś (19 kwietnia 2022 r.) w Katowicach jego szczegóły przedstawili śląscy posłowie PO.

fot. Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin przed świętami zapowiedział Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. To pakiet trzech ustaw, których projekty mają w tym tygodniu trafić do Sejmu. - Nasza najważniejsza propozycja to 20-procentowa podwyżka wynagrodzeń dla wszystkich pracowników sfery budżetowej - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej w Katowicach.

- Wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej m. in nauczycieli, pielęgniarek i urzędników od 2 lat rosną wolniej niż inflacja. Ceny rosną szybciej niż pieniądze w ich portfelach. Ci ludzie tworzą państwo polskie, nie mogą więc zarabiać coraz mniej, muszą zarabiać coraz więcej – argumentowała posłanka.

Obligacje oprocentowane zgodnie z inflacją

Platforma Obywatelska zamierza także przedstawić rozwiązania legislacyjne, których efektem ma być zamrożenie raty kredyty hipotecznego na poziomie z grudnia 2021 r. Ostatni z opozycyjnych projektów ma uratować oszczędności Polaków. PO proponuje wyemitowanie przez Narodowy Bank Polski dwuletnich obligacji, których oprocentowanie będzie odpowiadało wzrostowi inflacji. Limit takich obligacji na obywatela ma wynosić 50 tys. zł.

- Premier Morawiecki próbuje lansować tezę, że drożyzna to wynik wojny na Ukrainie i działań Putina. Ale sam prezes Adam Glapiński powiedział, że wojna to 2 proc. inflacji. Reszta to drożyzna spowodowana przez nieodpowiedzialne działania rządu – podkreślił Wojciech Saługa, przewodniczący PO w woj. śląskim.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon